Téměř jako poslední v celé republice přechází chebská knihovna na moderní elektronický systém. Z půjčovny zmizí papírové katalogy. Nahradí je počítače. Ve volném výběru se objeví až deset tisíc knih.

Až do září je chebská městská knihovna uzavřena. V současné době je čerstvě vyštukovaná a připravuje se na úpravu podlah. „Bohužel jsme zjistili, že podlaha není rovná,“ uvedla vedoucí knihovny Marie Mudrová. Stupínek a nábytek zakrývaly rozdíl až 12 centimetrů.
Kromě toho si úpravy vyžádají zavedení speciálního knihovnického programu. To znamená, že se v budově musely vybudovat nové rozvody elektroinstalace a PC sítě.

Díky tomu si čtenáři budou moci v katalogu na internetu kdykoliv objednat konkrétní knihu, kterou jim knihovníci připraví. Čtenář už si pro ni jen přijde.
Ale právě počítače vyvolávají rozporuplné pocity. „Mám z toho docela strach,“ řekl důchodce Josef Sedláček z Chebu.
„Neumím s počítačem zacházet ani trochu. Bojím se, že si knihu nebudu umět vybrat. Asi budu číst jen ty, které budou ve volném výběru.“

Knihovníci čtenáře uklidňují. Těm, kteří si nebudou vědět rady, rádi pomohou.

Změnu vítají hlavně mladí. „Určitě mi taková úprava zpříjemní život,“ řekla studentka Tereza Svobodová z Chebu.
„Když potřebuji najít víc knih, strávím v knihovně dost času. Takhle můžu téměř vše obstarat z domova.“

Změnou projde také interiér. Nábytek a další vybavení ze 60. let minulého století je nutné vyměnit. „V novém prostředí půjčovny se mohou lidé těšit na lepší podmínky pro přednášky - nové promítací plátno a pohodlné židle,“ popisovala vedoucí knihovny. Celá akce, i s nákupem nových počítačů, přijde na necelé dva miliony korun.

Ač přijdou první čtenáři až v září, knihovníci nelení. Musejí na automatizaci připravit hlavně knihy. „Kromě toho měníme jejich označení,“ vysvětlovala vedoucí knihovny.

Například beletrie bude barevně roztříděná na několik druhů. Pod fialovou barvou naleznou lidé sci–fi, fantasy a horory, pod červenou milostné a dívčí romány, zelená označí válečné příběhy.