„Na den otevřených dveří u příležitosti 70 let od otevření české knihovny v Chebu zveme do naší knihovny v sobotu 5. listopadu," upřesnila ředitelka knihovny Martina Kuželová. „Příchozím nabídneme jak prohlídku všech prostor historické budovy někdejší Kreuzingerovy knihovny, tak i možnost registrace nových čtenářů na rok zdarma." Prohlídky se konají od 9.30, 10.30, 11.30, 12.30 a 13.30 hodin. Půjčovna pro dospělé, oddělení pro děti a studovna s čítárnou budou mít současně běžný sobotní provoz od 9 do 12 hodin.

Začátky české knihovny jednoduché nebyly a jsou spjaté s Clotildou Douchovou a jejím manželem Karlem, který knihovnu řídil v letech 1947 až 1974, kdy byl z politických důvodů odvolán.

„Chuť číst určitě byla," řekla dnes jednadevadesátiletá Clotilda Douchová při vzpomínkách na zájem o knihy v poválečné době. „Nejvíc zájemců bylo středního věku různých profesí, postavení. Byli zvyklí na knížky z domova, to ještě u mládeže chybělo. A četbu pro děti jsme nějaký čas ani neměli… Zprvu jsme se ovšem potýkali s nedostatkem českých knih, především české klasiky," popisovala. Bylo zde na 75 tisíc německých knih z různých svozů a konfiskátů, které se postupně vytřiďovaly, a jen 341 knih českých. „Z cizojazyčné literatury tehdy byla poptávka po textech ve slovenštině. Kupovali jsme nové knihy, v Chebu byli po válce dva knihkupci, částečně jsme také od lidí přebírali české knížky jako dary. Do antikvariátů zejména v Plzni a Praze jsme pak jezdili pro starší literaturu. Lidé hodně chtěli například Jiráska. Na nedostatek peněz k nákupu knih jsme si nemohli stěžovat."

Jaký byl osud knihovního fondu v němčině? A proč s manželem zamířili zrovna do Chebu? I to se dočtete v rozhovoru s Clotildou Douchovou v pátečním vydání Deníku.