Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovna v Aši prý bude patřit mezi nejkrásnější

Aš - Stavbaři přistupovali k opravě historické budovy s citem a zachovali to nejcennější

15.10.2010
SDÍLEJ:

SCHODIŠTĚ s červeným mramorem (při pohledu shora) zůstane v ašské knihovně zachováno beze změn. Foto: Foto: archív Milana Vrbaty

Už počátkem listopadu letošního roku se vrátí do ašské knihovny život. Ašská radnice nechávala od června tuto budovu rekonstruovat a na akci získala dotaci z Regionálního operačního programu region soudržnosti NUTS II Severozápad.

Projekt má dvě fáze

„Celkové náklady stavby činí zhruba 23,5 milionu korun, z toho dotace představuje sumu 19,7 milionu korun,“ informoval mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. Akce nese název Multifunkční, informační, vzdělávací a společenské centrum - Městská knihovna v Aši. Projekt se skládá ze dvou částí.
V té první se zrekonstuuje budova z počátku 20. století.

Zahrnuje částečnou opravu střechy, výměnu oken, nové topení včetně rozvodů, novou elektroinstalaci, nový interiér, například podlahy a omítky, a nová sociální zařízení ve čtyřech podlažích. Vzniknou zde bezbariérové přístupy do všech čtyř nadzemních podlaží, objekt dostane novou fasádu. „Druhou částí je městské parkoviště přilehlé k budově knihovny, kde je budováno celkem 30 míst k stání, včetně dvou míst pro imobilní občany,“ doplnil Vrbata.

Trochu historie


V roce 1873 rozhodlo tehdejší městské zastupitelstvo o zřízení městské spořitelny v Aši. Po získání státního povolení mohla Ašská spořitelna od 1. ledna 1874 zahájit svou činnost. Úřední místnosti se nacházely v přízemí ašské radnice.

V roce 1904 byla zahájena stavba vlastní hezké moderní budovy na místě starých domů č.p. 236 – 239 v dolní části Hlavní, v té době Císařské ulice. Úřední místnosti byly umístěny v 1. poschodí a dostaly trezor odolný požáru a vlámání. Budova byla uvnitř obložena červeným mramorem, z něhož byly i sloupy vedle pohodlných schodů. Zadní část budovy hraničila s Karlovou ulicí. Byl zde umístěn i poštovní úřad. V květnu 1945 byla spořitelna převzata českými úřady a stala se sídlem Československé státní spořitelny.

V dalších letech v ní byly umístěny místnosti Městského výboru KSČ a po určitou dobu byla i Pionýrským domem. Svému původnímu účelu budova sloužila až do doby ukončení výstavby nové budovy České spořitelny, kdy byla do uvolněných prostor přemístěna ašská knihovna.

Ašané jsou hrdí

„Stavbaři přistupovali k budově s citem, zachovali nejcennější prvky – červený mramor na schodišti, zdobené mříže, mramorem obložené sloupy a tak dále. Zdá se, že v Aši budeme mít jednu z nejkrásnějších knihoven široko daleko,“ dodal Vrbata.
„Chtěl bych pochválit veškeré občany a činovníky města Aše za to, jak je krásná. Jsem narozený v Aši, ale to, co je z ní dnes, je něco úžasného. Jsem velice hrdý na to, že jsem se narodil právě zde,“ napsal nedávno na webové stránky Aše rodák Zdeněk Pivoňka v současnosti žijící v Plzni.

Autor: Nataša Šmatová

15.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Žandovští hasiči bojují v anketě Dobrovolní hasiči roku

Dolní Žandov - Jako jediní zástupci Chebska bojují dobrovolní hasiči z Dolního Žandova o titul Dobrovolní hasiči roku 2017.

Traktorista srazil sloup na poli, měl skoro dvě promile alkoholu

Chebsko - Při práci na poli narazil traktorista do sloupu vysokého napětí, ten se skácel k zemi a poškodil další dva sloupy. Bez elektřiny zůstalo 900 odběrných míst.

Elektrické přímotopy nahradili peletami

Aš - Dřevěnými peletami se začalo topit v dalších domech v Horních Pasekách u Aše. Dosud tam v některých budovách topili lidé pomocí tepelného oleje anebo elektrickými přímotopy. Jedná se tak o další krok v postupné modernizaci bytového fondu v Horních Pasekách. Navíc tak mohou lidé i ušetřit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení