Mnozí čtenáři ani netuší, jaká tajemství skrývá chebská knihovna. Jedním z tajů je například pamětní deska Dominika Kreuzingera. Proč je tak zajímavé, že je stále v budově knihovny?
Současná Městská knihovna v Chebu byla slavnostně otevřena 12. února 1911, a to pod jménem 'Volksbücherei Dominika Kreuzingera'. Kreuzinger byl chebský továrník, z jehož popudu vzniklo kulturní centrum, ve kterém se nacházela i knihovna. Kromě půjčovny a čítárny se zde nacházel i velký sál pro 300 účastníků na různé akce.
Po válce se centrum změnilo v českou městskou knihovnu. Stejně jako mnoho německých knih, se stala nežádoucí i pamětní deska chebského továrníka. Pracovníci knihovny ji ale schovali do přízemí za police plné knih, ačkoliv věděli, že jim při jejím nalezení hrozí trest. V těch samých místech se nachází stále. Pokud se knihovna přesune do nových prostor, deska zůstane tam, kde je. „Přece jen je spjatá s touto budovou,“ sdělila vedoucí knihovny Marie Mudrová.
„Od prosince roku 1960 jsme se jmenovali Knihovna Ladislava Zápotockého,“ řekla vedoucí. Pamětní deska Zápotockého zůstala v knihovně také.
Čtenáři o deskách většinou netuší. „Obdivuji odvahu knihovníků, že desku schovali,“ pověděla se Hana Pechrová z Chebu.