Historicky první pasování žáků prvních tříd chebských škol na čtenáře knihovny za přítomnosti pohádkových postaviček se včera konalo v Chebu.
„Nápad vznikl někde na Moravě a postupně se šíří,“ řekla vedoucí Městské knihovny Cheb Marie Mudrová, která měla k dětem krátký proslov. „Původně se konalo na začátku školního roku, ale po zkušenostech se posunulo na konec. Teď už si děti alespoň umějí něco přečíst a mají z toho větší zážitek.“

„Já už mám průkazku,“ hlásila se o slovo Kamilka Levová, když došlo k samotnému slavnostnímu aktu pasování. Některým dětem rodiče nepodepsali přihlášku do knihovny, a ty tak byly při pasování vynechány. „Děti to pak mrzí,“ dodala Mudrová. „Ale podpis rodičů u nich potřebujeme.“ Zájemci však mohou přijít a přihlásit se do knihovny i v jiných dnech. O tom, že žáčkům písmenka nedělají problém, se přesvědčil i rytíř, který se pasování ujal. V jeho roli se představil zaměstnanec studijního oddělení chebské knihovny Martin Kinter. Po jeho boku, coby krásná paní, stanula Helena Novotná a průvodci celým programem se stali králíci z klobouku v podání Evy Novotné, vedoucí dětského oddělení a Lenky Königsmarkové. Nechyběl ani dětmi oblíbený Kašpárek, jehož kostým oblékla Ivana Volfová. „Jsem ráda, že se to dětem líbilo, snažili jsme se,“ s úsměvem vydechla Eva Novotná.