Jak je náročná jejich příprava a o co je největší zájem, popsala Deníku knihovnice Marie Mudrová spolu s pedagogem Jakubem Formánkem. Stal se členem organizačního týmu minulý rok a právě díky němu začala knihovna vyrážeti za hranice.

Kde vznikl nápad začít dělat výlety s knihovnou?

MM: Mám zkušenosti s pořádáním studijních zájezdů pro knihovníky – před čtvrtstoletím jsem navázala na tradici, kterou v chebské knihovně zavedli manželé Douchovi už v šedesátých letech. A každý rok jsem připravila jednu cestu po inspirativních knihovnách. A pak se v roce 2014 sešlo několik podnětů. Na setkáních knihovníků jsem zjistila, že některé aktivnější knihovny pořádají pro své posluchače Virtuálních univerzit třetího věku po skončení semestru výlet na téma, které studium doplňuje. A my VU3V pořádáme také, napadlo mě vyjet po barokních památkách,o kterých se studenti učili. Nebo zkoumat šlechtické rodokmeny, když měli za sebou genealogii. Přišlo mi vtipné přidat i rodokmeny ušlechtilých koní a navštívit hřebčíny. Dozvěděla jsem se také, že některé knihovny pořádají zájezdy pro veřejnost po stopách spisovatelů, například ta plzeňská. Na rok 2014 připadlo velké výročí Bohumila Hrabala a my přemýšleli, čím ho kromě klasických výstav knih připomenout. Tím jsme tedy začali.

JF: Já jsem se k cestám s knihovnou dostal náhodou, a to v souvislosti s poptávkou účastníků za poznáním památek za hranicemi. Jednou jsem sám objevoval saské hrady a zámky a přišel s nápadem, proč nevyjet ven. Paní Mudrová souhlasila,a jelikož umí pozorně poslouchat své klienty, potvrdila mi, že zájem již v minulosti byl a určitě nadále trvá.

Pro koho jsou zájezdy určené? Jen čtenářům knihovny?

MM: Zúčastnit se může široká veřejnost. Čtenáři seo nich ale snadněji dozvědí. V programech připomínáme významné osobnosti, nejen spisovatele. O mně se ví, že mám ráda rodné domya hřbitovy. Jakmile se na trase nějaký objeví, určitě ho navštívíme. A k tématům beru s sebou knihy z našeho fondu. Bonusem zájezdů jei to, že se část účastníků pak přihlásí do knihovny, aby si je mohli přečíst.

JF: Myslím si, že takto organizované zájezdy mají velký význam pro lidi všech generací. Nejde jen o to, se projít, vidět něco nového, ale především takovou akcí spojovat lidi mezi sebou. Je krásné sledovat, jak se seznamují, jak na těchto cestách vznikají nová přátelství. Samozřejmě že organizace stojí nějaké úsilí, ale podařený zájezd, upřímná poděkování osobní i dodatečná mailová jsou k nezaplacení.

Akcí se zúčastňují lidé různých věkových kategorií. Je náročné připravit program, který osloví staršíi mladší generaci?

MM: Vycházela jsem z vlastní zkušenosti, kdy jsme s nadšením jezdili na zájezdy za poznáním. Dnešní mladí ale mají jiné možnosti a svět si chtějí poznávat po svém. S námi tedy vyjíždí hlavně střední a starší generace. Jeden velký klad tu je – jsou nesmírně vděční. Pro mne, přes veškerou náročnost přípravy, jsou to dny za odměnu. Těší mne, že se k nám přidali i členové Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých. Je příjemné poznávat, jak se poměry mění a leccos už je na zámcích i jinde možné prohlédnout rukama.

JF: Připravit program je velmi náročné. Paní Mudrová své „klienty“ hýčká. Všichni přesně vědí, co bude, ke kterému jídlu, neopomíná návštěvy cukráren, účastníci dostávají informace o navštívených místech i připomínaných osobnostech. Říkali mi, že si je schovávají, vracejí se k nim, a dokoncei svým vnukům z nich čerpali na referát. Běžně si člověk neuvědomí, jak náročnou práci mají například cestovní kanceláře. Paní Mudrová má zavedený velmi funkční systém a umí ve věci chodit. Připravit program do zahraničí je samozřejmě náročnější, především díky jiným zvyklostem a fungování tamních institucí.

Kolik zájezdů jste tento rok uspořádali? A je reálné číslo navyšovat? Poptávka by jistě byla…

MM: Letos jsme nabídli šestnáct výletů, uskuteční se jich patnáct. Poprvé se stalo, že se lidem někam nechce. Do Technického a Zemědělského muzea se jich přihlásilo málo. Přitom je to škoda, obě mají nové, zajímavé expozice. Zato zájezd do Národního muzea byl plný hned. Vyzkoušeli jsme si, že optimální počet je deset. Když chci mít všechno opravdu udělané do detailu, je s přípravou přece jen dost práce. A to kolegové pomáhají s příjmem přihlášek a výběrem záloh a já jsem za to moc ráda.

JF: Společně jsme letos uskutečnili čtyři zájezdy do Německa a jeden do Itálie. Čísla by bylo možné navyšovat, poptávka převyšuje nabídku, skoro na všechny zájezdy evidujeme náhradníky, ale v tom případě není možné akce plánovat ve dvou při plném zaměstnání. Problémem je také doprava, kdy máme sice spolehlivé a výborné dopravce, ale ne vždy je možné se časově sejít. Jsou také země, pro které nemají dopravci licenční vstup, takže tím se situace také komplikuje.

O jaké zájezdy je tedy obecně největší zájem?

MM: Loni nás překvapil velký zájem o hrady v Sasku. Když byl autobus do tří dnů plný, vyhlásili jsme další termín,a když se situace opakovala, tak ještě třetí. Letos to bylo obdobné s návštěvou mnichovské galerie na výstavu Caravaggia. Sobotní termín byl zaplněn okamžitě, tak jsme vyjeli ještě jednou, hned v neděli. Velký zájem byl i o výlet lodí do Drážďan. I ten jsme museli opakovata stejně neuspokojili všechny zájemce.

JF: Zájezdy do zahraničí, kdy se o vás organizátoři postarají, jsou u zájemců oblíbené, jelikož by se na daná místa sami nepodívali a nebyl by jim k tomu nabídnut standard, který tyto zájezdy mají.

Chystáte v souvislosti se zájezdy nějaké novinky?

MM: Rádi bychom ukázali některé perličky z našeho kraje. Pokračovat chceme v nabídce výstav významných malířů, chceme vyjet po stopách šlechtických rodů, větrných mlýnů, křížových cest… námětů je hodně. Díky spolupráci s panem Formánkem uvažujeme o Norimberku v souvislosti s Dürerem, Výmaru s Goethem, Bayreuthu s Wagnerem a Lisztem. Možná si troufneme i dál. Udělala jsem si malou inventuru – na konci letošního roku mi budou chybět dva zájezdy do sedmdesáti. Samotnou mě to číslo překvapilo. A ještě pořád je kam jezdit.

JF: Paní Mudrová projela téměř celou naši zemi, a tak se nabízí vymýšlet zájezdy, které jsou zaměřené na něco konkrétního. Většina nápadů přichází na popud účastníků, vyplynou z debat při kávičce. Již nyní pracujeme na plánu zájezdů na rok 2020, kde se určitě objeví zájezdy do zahraničí i již zmíněné specializované zájezdy. Určitě je na co se těšit.

Ilustrační foto
Vítr v peněženkách, škola začíná