Ambasadory letošního ročníku jsou herečka Barbora Seidlová a spisovatel a básník Petr Borkovec. Jako hosté letošních Knižních lázní se představí například spisovatelka a novinářka Magdaléna Platzová, básník Radek Malý, knižní influencerka Karolína Zoe Meixnerová či spisovatel Jindřich Mann-Aškenazy. Organizátoři festivalu reagují i na úmrtí spisovatele Milana Kundery a připomenou jeho dílo formou diskuse s novinářem Petrem Fischerem.

Stejně jako loni i letos vyhlásili organizátoři Knižních lázní spolu s partnerskými hotely a s Institutem lázeňství a balneologie Čtenářský pobyt pro širokou veřejnost. Právě důraz na čtení jako na podporu dobré duševní kondici a schopnosti porozumění a pozitivní komunikace je totiž jednou z hlavních myšlenek festivalu. Zájemci o pobyt měli za úkol zodpovědět několik jednoduchých otázek týkajících se své momentální psychické pohody, životního příběhu či ideální představy pracovního dne. Ze zaslaných odpovědí vybrali organizátoři tři účastnice, které prokázaly odvahu a sílu načrtnout svůj životní příběh. Ty získají pozvánku na letošní ročník Knižních lázní a pobyt s ubytováním a polopenzí v Mariánských Lázních. „Chtěla bych vyjádřit poděkování všem přihlášeným za jejich došlé odpovědi a speciálně jim přeji, ať se některá zmiňovaná duševní zranění uzdraví úplně a co nejdříve, vyhoření ať se promění v klidný prostor pro odpočinek, a ať k tomu všemu pomůže i četba,“ říká organizátorka Knižních lázní Klára Khine.

Součástí festivalového programu bude dvoudenní knižní jarmark, autorská a scénická čtení, diskuse, tvůrčí dílny a koncerty, ale také relaxační aktivity, jako jsou například meditace či kontemplativní chůze. Festival odstartuje v pátek 21. července v 16 hodin autorským čtením Magdalény Platzové a Petra Borkovce, v 19 hodin bude pokračovat tradičním Předvečerem Knižních lázní na kolonádě Lesního mlýna s koncertem pop-r’n’b-softrockové kapely 20 Minutes, za níž stojí jednovaječná dvojčata Simona a Alex D. Katzer.

Pořadatelé v rámci festivalu také zahájí druhý ročník Letní školy psaní pro začínající autory, kterou Knižní lázně organizují se značkou Magnesia. „Letní školu psaní jsme založili na podporu mladých talentů a jsme šťastni, že absolventka loňského ročníku Klára Pavlovcová zaujala svou tvorbou nakladatelství Verzone natolik, že letos budeme moci v rámci Knižních lázních pokřtít její krásnou knihy pro děti Puňťa a Ťuňta: Jak se chtěli dostat na vrchol potravního řetězce,“ uvádí Klára Khine.

Sobotní program bude probíhat i v dalších částech města, například v Domě Chopin bude v 10 hodin startovat stezka spisovatelů po stopách slavných hostů Mariánských Lázní a ve 14 hodin tam herečka Bára Seidlová spolu s Danielou a Nikolou Zbytovskými uvedou představení Pejskové z repertoáru jejich souboru Divadlo MaléHry. Tato divadelní hra spojená se stejnojmennou knížkou Daniely Zbytovské pobaví děti i jejich rodiče a všechny, kdo mají rádi pejsky. Na malé stage na kolonádě bude program probíhat od 10.30 hodin a nabídne divadelní představení pro děti a dospělé nebo tvůrčí dílny. Před půl devátou večer vystoupí Joachim Dvořák z nakladatelství Labyrint spolu s influencerkou Valerií Noskovou z Read & Ride a řadou dalších osobností z oblasti literatury v rámci svižných prezentací na Pecha Kucha Night. V neděli ve 12 hodin na hlavním pódiu svůj nový román Stříbrný kouzelník, který letos vydalo nakladatelství Labyrint, uvede spisovatel a filmař Jindřich Mann-Aškenazy. Nedělní program na hlavní kolonádě zpestří ve 13 hodin koncert Alberta Romanuttiho a Jana Foukala, tvůrčí dvojice známé z filmu Sami doma. A chybět nebude řada dalších akcí.

Knižní lázně organizuje Klára Khine, zázemí Knižním lázním v Mariánkách poskytne spolek Švihák. Vstupné na sobotní slavnostní zahájení i na Pecha Kucha Night činí 150 korun, většina programu je zdarma či za symbolický poplatek a přístupná široké veřejnosti, víkendový knižní jarmark i koncert je pro veřejnost také zdarma.