Tragédií mohl skončit případ muže, který ve velkých parnech podcenil situaci a upadl do bezvědomí přímo vedle železničních kolejí poblíž Hazlova na Chebsku. Na jeho mdloby nemělo vliv jen sluneční záření a vyčerpání z horka.

„V jeho případě hrál roli také alkohol,“ informoval tiskový mluvčí záchranné služby Karlovarského kraje Lukáš Hutta. „Muže na místě ošetřili naši záchranáři,“ uvedl mluvčí. Zraněného převezla sanitka do nemocnice.

„Měl velké štěstí,“ utrousil David Jakoubek z Chebu. „Nemusel omdlít vedle kolejí, ale přímo v nich, a mohl ho klidně přejet vlak. To je také nápad, v počasí, kdy teploty dosahují pomalu k třiceti stupňům, pít alkohol.“

Teplé počasí s sebou každý rok přináší nárůst výjezdů k úpalům a úžehům.

„Je to tak, počet výjezdů spojených se sluníčkem stoupá,“ potvrdil Hutta. Přitom lze podle jeho slov podobným případům snadno předcházet. „V letních měsících je hlavní dodržovat pitný režim,“ řekl mluvčí s tím, že tekutiny, které má člověk požívat, nemají být v žádném případě alkoholické. Mezi další rady patří vyvarování se pobytu na ostrém slunci. „Zvláště v poledne, kdy má slunce největší sílu. Starší lidé, kardiaci a malé děti by měli omezit fyzickou námahu,“ dodal Hutta.

S přehřátím má zkušenosti i maminka Hana z Mariánských Lázní.

„Mám pětiletého syna a vyčerpání z horka jsem s ním zažila v loňském létě. Přestože jsem ho nutila pít a nevystavovala jsem ho sluníčku, jeho malý organismus se přehřál,“ řekla. „Byl to jen mžik, najednou celý zčervenal a byl horký jako kamna. Od té doby si dávám pozor a raději s ním chodím ven brzy ráno a pak až v podvečerních hodinách. Je to bezpečnější.“