Město tímto krokem reagovalo na zájem občanů svého města. „Podali jsme žádost o dotaci na projekt nákup domácích kompostérů z Operačního programu Životního prostředí,“ informoval starosta Mariánských Lázní Martin Kalina. „Pokud půjde vše dobře, budou si moci zájemci bezplatně vyzvednout kompostéry během několika měsíců,“ uvedl starosta.

Mariánské Lázně před tím, než podaly žádost o dotaci, zjišťovaly, zda je u Mariánskolázeňských o takový způsob likvidování bioodpadu zájem. Město vyhlásilo anketu, prostřednictvím které chtělo zjistit, zda lidé kompostéry chtějí. „Na městský úřad dorazilo 235 anketních lístků s žádostí o domácí kompostér. Pomocí interaktivního formuláře umístěného na webových stránkách bylo zasláno 181 žádostí a 54 žádostí občané doručili poštou nebo osobně na městský úřad,“ řekl Martin Kalina.

Velký zájem ze strany občanů rozhodl, že zastupitelé dali žádosti o dotaci zelenou. „Město projekt zafinancuje, protože je to výhodné také pro jeho chod. Díky využití domácích kompostérů se sníží objem bioodpadu, který dnes Technický a dopravní servis vyváží, nebude se tedy tolik odvážet a tím klesnou i náklady,“ dodal starosta.

Zájemci o domácí kompostéry je získají do zápůjčky a po pěti letech by kompostéry přešly do jejich vlastnictví. Mariánské Lázně nejsou jediným městem, které přistoupilo k této variantě. Kompostéry jsou hitem. Od města je dostali už minulý rok obyvatelé Chebu. Vybavit domácnosti kompostéry se rozhodl například i karlovarský magistrát nebo Ostrov. A na domácí kompostéry se mohou těšit také v Sokolově, kde budou občané moci žádat o pět set nádob o objemu 1380 litrů.