Zápach se z plastových a kovových nádob na odpad line především v parných letních dnech. A to hlavně proto, že jsou neumyté a na stěnách nádob zůstávají zbytky od odpadků. Chebská společnost Chetes proto všechny nádoby během měsíce srpna vyčistí ve speciální myčce na kontejnery. Kolik přesně zapůjčení vozidla bude stát, se zatím neví.

„V poslední době se na úřadě množí dotazy veřejnosti, zda by nebylo možné zajistit mytí odpadových nádob, které především v letních měsících zapáchají a jsou špinavé. Mytí kontejnerů jsme proto naplánovali na měsíc srpen,“ potvrdila chebská mluvčí Simona Liptáková.

Chebská společnost Chetes už si nechala objednat myčku kontejnerů, která po vývozu odpadu provede úplné umytí vnitřku nádoby. Vyčištěny budou nejenom nádoby na separovaný odpad, ale i na směsný komunální odpad.

„Smrad z popelnic jde každé léto a mnohdy je člověku z toho až na zvracení, když má svůj koš vysypat do kontejneru,“ sdělil Miroslav Šindelář z Chebu. „Když jdu v parných dnech s košem, hodím ho do nádoby a snažím se poklop moc neotevírat, abych ten závan moc necítil,“ poznamenal.

A jak taková myčka na popelnice vypadá?

Automobilová myčka vypadá skoro stejně jako popelářský vůz, ale na rozdíl od něj jsou v její zadní části, kam se běžně sype odpad, dvě nádrže na čistou a špinavou vodu. Zadek vozu tvoří speciálně upravené mycí zařízení, do kterého kontejner zajede a umyje se. Takto upravená auta už jezdí několik let například v Praze nebo Brně.

Kromě zmíněné očisty vodou je automobilová myčka vybavená i dezinfekcí, která vnitřek nádoby zbaví i choroboplodných zárodků a zabrání tak i jejich rychlému množení.

Myčku na popelnice si už pravidelně objednávají i do Mariánských Lázní. Tam si na hnilobný puch stěžovali nejen obyvatelé města, ale i lázeňští hosté.