Na tři dny nastane tma, ve vzduchu bude létat jedovatý prášek, nepůjde elektřina a přežijí jen vyvolení. I to je teorie o zániku světa, který má nastat zítra, 21. prosince. Na Chebsku ale podobným teoriím lidé příliš nevěří.

Věří málokdo

„Konec světa? To je hloupost. A podle mého názoru tyto myšlenky svědčí i o lidské hlouposti," myslí si Andrea Pospíšilová.

Podle Chebanky Terezy Slívkové mohou teoriím podlehnout starší lidé. „Sama ale konci světa nevěřím a myslím, že starším lidem by měl někdo vysvětlit, že není důvod k panice."

A jak konec světa vidí vietnamská komunita žijící v Chebu? „My to u nás v rodině vůbec neřešíme," říká pětadvacetiletá Vietnamka Linh z Chebu. „Prostě žijeme a nevěříme přímo na konec světa. Možná že se něco změní, ale i to je otázka," dodává s tím, že sama slyšela, že by neměla jít několik dní elektřina.

Koncem žijí také sociální sítě

I sociální sítě jsou konce světa plné. Také zde si ale většinou lidé z 'magického' data hlavu nedělají. Na Facebooku je vytvořeno už několik desítek skupin, které se zítřejším děním zabývají. Tou zřejmě největší je ta s názvem '20.12.2012 Poslední světová kalba před koncem!', které se podle všeho zúčastní téměř 34 tisíc lidí, mezi nimiž je i mnoho Chebanů.

Ne všichni mají na událost stejný názor. Například Chebanka Zuzana Kasíková dokonce v konec světa doufá. „Doufám ve velkou katastrofu, která by vyhladila tak tři čtvrtiny populace. Na Zemi nás je totiž moc a mnoho lidí si například ani neváží svých životů. Tímto by se vše dalo do pořádku, obnovila by se rovnováha," uvedla svůj názor Kasíková a pokračovala. „Přiznám se, že ještě nemám nakoupené vánoční dárky. Počkám si na 21. prosinec, a když nic nepřijde, vrhnu se do obchodů," dodala s úsměvem.

Podvodníci

Je bez debat, že jsou lidé, kteří v konec světa věří. Objevili se už také podvodníci, kteří se na jejich strachu snaží vydělat.

„Chcete přežít konec světa? Jsem vyvolený! Já vás mohu zachránit! Ale něco za něco! Když mi pošlete určitou částku peněz, tak vás mohu přenést do nové dimenze, do ráje! Na osobu je to 1000 Kč a čtyřčlená rodina si může zaplatit family pack za 3500 Kč," zní inzerát na jednom serveru, který se koncem světa zabývá.

Špatný výklad

Názory o konci světa vznikly neodborným vysvětlením konce mayského kalendáře. Jak vysvětlil předseda České astronomické společnosti Jan Vondrák, žádný konec se nechystá. „Středoameričtí indiáni Mayové konec světa ani jinou katastrofu s koncem svého kalendáře nespojovali. Jsou to výmysly mystiků 20. století," upřesnil. „Konec jednoho kalendářního cyklu nebyl pro Maye ničím víc než začátkem cyklu jiného," dodal.