Jen v historii samostatné České republiky uspěli v komunálních volbách osmkrát. Nejdéle sloužící starosta Jiří Kučera z Úhřetické Lhoty počítá téměř na den přesně 33 let. Podle vlastních slov zůstane v úřadu do konce volebního období, po kterém by rád předal starostování nástupci.

„Ze začátku jsem nevěděl pořádně kudy kam, ale v okolí byli šikovní starostové, se kterými jsme si vzájemně pomáhali,“ zavzpomínal.

Alena Veličková je starostkou obce déle než tři desetiletí: 

Podobně hodnotila působení na radnici nejdéle sloužící starostka Jana Gerešová. „Za ta léta jsem potkala spoustu dobrých lidí včetně mých kolegů z obcí,“ byla dojatá. Starosta obce Rusava ve Zlínském kraji Bohumil Škarpich zase zmínil, že on a někteří dlouholetí starostové mají pořád dost energie a že vytvořili i reprezentační tým v malé kopané.

Rebel z Vysočiny, oceněný matador Jiří Kovář z Bohuslavic, ale dal podnět k zamyšlení. „Zastupuji vesnici se sto padesáti obyvateli. Je otázka, zda takto malé obce vůbec mají být samosprávou. V Evropě to běžné není,“ překvapil starosta plénum.

Počin roku pro prezidenta

Zhruba čtyři stovky starostek a starostů ve Zlíně rozhodly také o tom, co se ve směru k obcím letos povedlo, a co ne. Rozdaly ceny Počin a Přešlap roku.

Vybrané příběhy nejdéle sloužících starostů České republiky si můžete postupně přečíst v miniseriálu Deníku.

Cenu Počin roku si v hlasování vysloužil prezident Petr Pavel za zpřístupnění Pražského hradu veřejnosti.

„Památku teď mohou lidé navštěvovat bez front u vstupů. Je to vnímáno velmi pozitivně, stejně jako aktivní zájem prezidenta o dění v krajích,“ vysvětlila předsedkyně Sdružení místních samospráv Eliška Olšáková.

close Celostátní konference Sdružení místních samospráv České republiky. info Zdroj: Deník/Přemysl Spěvák zoom_in Celostátní konference Sdružení místních samospráv České republiky

Druhé místo v anketě obsadilo Ministerstvo pro místní rozvoj za stavební zákon – zachování stavebních úřadů, plánovací smlouvy pro místní části či princip jednoho razítka. Třetí místo získalo Ministerstvo průmyslu a obchodu za zajištění nezávislosti na plynu z Ruska.

Anticena pro ministerstvo

Anticenu Přešlap roku poslali účastníci konference na dálku ministerstvu financí za návrh změny daně z nemovitosti a zásah do rozpočtového určení daní snížením podílu na DPH. „Starostky a starostové Přešlapem roku jasně reflektují zásahy do obecních rozpočtů, které obce připraví v příštím roce v rozpočtovém určení daní až o pět miliard korun. Budeme iniciovat novelu zákona, abychom tyto výpadky nahradili,“ uvedla Olšáková.

Obce usilují o to, aby se jejich podíl v rozpočtovém určení daní zvýšil jak o výnosy z online hazardu, tak o snížení sazeb DPH.

Co obsahuje konsolidační balíček vlády Petra Fialy: 

K hlavním tématům dvoudenního setkání, kterého se účastní i vládní představitelé, patří dopady konsolidačního balíčku na rozpočty obcí s predikcí poklesu příjmů z rozpočtového určení daní.

Apel za nezbytné dotace

Představitelé obcí budou také apelovat na vládu, aby nadále finančně podporovala projekty ministerstva pro místní rozvoj v podobě národních dotací, které jsou nezbytné pro regionální rozvoj. Jejich rušení je rovněž aktuálním tématem v souvislosti s rozpočtem na rok 2024.

„Zejména pro malé obce jsou dotace z evropských fondů často nedosažitelné. V případě omezování národních dotací hrozí, že se nadále budou rozevírat nůžky mezi jednotlivými regiony a zrychlí se vylidňování venkova,“ dodala Olšáková.

Ocenění nejdéle sloužící starostové a starostky

Speciální cena: Jiří Kučera, Pardubický kraj (Úhřetická Lhota)
Nejdéle sloužící starostka: Jana Gerešová (Kopřivná)

Jihočeský kraj: Jaroslav Šlesinger (Jilem)
Jihomoravský kraj: Jaroslav Staněk (Pamětice)
Karlovarský kraj: Jan Horník (Boží Dar)
Kraj Vysočina: Jiří Kovář (Bohuslavice)
Královehradecký kraj: Květoslav Kvasnička (Kunčice)
Liberecký kraj: Josef Kucín (Jiřetín pod Bukovou)
Moravskoslezský kraj: Jan Tomalský (Heřmanovice)
Olomoucký kraj: Eduard Kavala (Bělotín)
Plzeňský kraj: Jiří Červenka (Blížejov)
Hlavní město Praha: Pavel Žďárský (Praha 19)
Středočeský kraj: Josef Krupička (Ždánice, okr. Kolín)
Ústecký kraj: Zdeněk Kutner (Domoušice)
Zlínský kraj: Bohumil Škarpich (Rusava)