VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kontrola chce znát i množství trusu koní

Libá, Sorkov – Jen nadšení a láska ke koním stály za rozhodnutím Markéty Meisnerové zachránit Jezdecký klub Elizabeth před jeho zánikem

2.8.2010
SDÍLEJ:

Koně v Sorkově jsou celoročně ustájeni venku a vypadá to, že jim čerstvý vzduch prospívá. Foto: Deník: Nataša Šmatová

Stáj je nyní v Sorkově u Libé.

Vidím rozlehlé pastviny a jen pár boxů ve stáji…

My jsme před lety trochu změnili přístup ke koním. Máme 13 hektarů pozemků a koně jsou celoročně venku. Můžu říct, že jim to prospívá a boxy tu jsou, kdyby se něco dělo. Koně máme neokované a jezdíme jen na provazovce (provazová ohlávka – pozn. redakce). Setkala jsem se ale i s názorem, že koně tímto týráme, ale já myslím, že je horší mít koně v boxu a vyjít s ním jednou denně na hodinu ven.

Kolik koní máte?

Šest našich a jsou tu momentálně dva soukromí. My nabízíme i možnost ustájení soukromých koní, protože peníze z pronájmu jdou na provoz stáje.
Lidé, kteří u vás chtějí mít koně ustájeného, jsou jistě obeznámení s vaším způsobem chovu…
Ano, máme to i v inzerátech. Zatím nenabízíme boxové ustájení, i když boxy máme, ale ještě nejsou funkční.

Jak je náročné pro soukromou osobu držet koně?

Pokud máte měsíčně tři tisíce na ustájení, kůň nemarodí, tak zaplatíte navíc jen za strouhání, odčervení a vakcinaci. Vyjde to měsíčně zhruba na dvě stovky, rozloženo průběžně do celého roku. Vakcinace stojí kolem čtyř set, odčervení od pěti set do tisíce, podle kvality, a kopyta jim strouháme sami. Když je ale nějaký problém, může léčba vyjít až na desítky tisíc korun.

Je složité provozovat stáj?

Záleží na směru, kterým se ubíráte. Závodní koně jsou náročnější, potřebujete minimálně jednoho jezdce, trenéra, pravidelné akce, závody… My jezdíme rekreačně, pro zábavu. Práce s klubem je méně, na druhou stranu nabízíme vyjížďky pro turisty, přes léto jich je každý týden několik. I to je pro nás forma přivýdělku. Co se týká provozu, zajišťuji žádosti o dotace, sponzorské dary.

Co areál, kde teď jste? Neměli jste problém něco sehnat?

Přišli jsme k němu takzvaně jako slepý k houslím. Majitel je přítelem naší členky. Provozuje ekologickou farmu s tím, že my mu pronajímáme koně k udržování pozemků. Na ekologické hospodaření chodí pravidelné kontroly, které chtějí znát i množství trusu ročně na koně (smích).

Autor: Nataša Šmatová

2.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení