Jaký bývá osud třeba pstruhů na Chebsku? Přes zimu končí v žaludku kormoránů. Ptáci rybářům způsobují milionové škody. Rybáři s tím ale mnoho nezmohou. Kormoráni jsou přísně chránění, a tak není snadné jejich počet redukovat.

Kormorán sežere denně půl kila ryb

„Na řece Ohři jsme letos v lednu v úseku od přehradní hráze Skalka v Chebu k jezu v Karlových Varech napočítali okolo 1 500 kusů kormorána velkého,“ popisoval Michal Kičák, člen profesionální rybářské stráže. Popisoval, že kormorán denně sežere okolo půl kilogramu ryb. „Jeden tisíc pět set kormoránů za stodenní zimování sežere 75 000 kilogramů ryb, přibližně stejné množství poškodí či zabije, aniž by je zkonzumoval.“

Škoda? Za sezonu šest milionů korun

„Kilogram ryb má hodnotu přibližně 40 korun. Po vynásobení máme vyčíslenou škodu na šest milionů korun,“ vypočítával. „Není to jenom o škodách v korunách. Tento pták sežere a poraní více ryb, než stihnou rybáři v daném úseku či oblasti vyprodukovat,“ zdůraznil.

Povolí úředníci odstřel?

Krajští úředníci se již problémem zabývají. „K výskytu kormorána velkého na řece Ohři v úseku od vodní nádrže Skalka po Nebanice - v současnosti je krajským úřadem vedeno správní řízení o udělení výjimky ze základních ochranných podmínek zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů,“ sdělila mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková. Plzeňský Český rybářský svaz již totiž požádal o odstřel kormorána.

Pták je chráněný

Mluvčí Jana Pavlíková informovala ale o tom, že mají rybáři ze zákona šanci na odškodnění. „Možnost získat náhradu za škody na rybí obsádce způsobené kormoránem velkým se však vztahuje pouze na rybochovná zařízení v péči produkčních rybářů (třeba chovné rybníky), nikoli na tekoucí vodu (říční revíry), kde je zcela jiným způsobem definováno vlastnictví ryb,“ vysvětlila.

Radní kraje: Zmapujeme situaci

„Vzhledem k tomu, že potřebujeme přesné informace o počtu kormorána velkého v našem regionu, krajský úřad přeruší správní řízení a nechá zpracovat odborný posudek, který zmapuje situaci,“ sdělil k tématu krajský radní Jaroslav Bradáč. „Pak bude řízení obnoveno. Jeho výsledkem může být rozhodnutí o udělení výjimky, na jejímž základě by mohl být umožněn odstřel jednoznačně stanoveného únosného počtu kormoránů,“ dodal.