Dominantě Mnichova chybí část střechy a prší do ní.

„Za ty roky se tu už pár věcí opravilo," řekl rozhořčeně Jiří Rončík z Mnichova. „Do kostela ale teče, takže veškerá další činnost postrádá smysl, dokud nebude objekt zastřešen." Mnichovští dokonce uspořádali i sbírku. „Odezva byla slabá. Je ostuda nechat takovou památku v tomto stavu. Uvnitř se nacházejí krásné malby od Bohumila Stanislava Urbana. Osobně jsem velkým fanouškem památek a tohle mě tíží," řekl. A není jediný. Současný neutěšený stav, který se zhoršuje každý den, trápí mnoho dalších. Bohužel to vypadá, že Mnichovští se rekonstrukce svého kostela jen tak nedočkají. Část cibulovité střechy je v klášteře premonstrátů v Teplé. Právě jim kostel v Mnichově patří. „Mysleli jsme si, že bude otázkou několika měsíců, kdy se střecha vrátí na své místo," řekl k nastalé situaci starosta Mnichova Jiří Křenčil s tím, že určité náznaky, že by se mohlo něco dít, se objevily před dvěma lety. Dělníci ale postavili lešení a za půl roku ho zase sundali.

Situace kolem kostela, o který se až do revoluce staral farář Václav Škrach, je žalostná. V některých místech jsou poškozené malby. Přitom památka byla dříve vyhledávaným turistickým cílem. „Mumie, které v kostele jsou, byly velkým tahákem," uvedl starosta.

Podle majitelů, tedy premonstrátů, je mnichovský kostel smutnou záležitostí. „Několikrát jsme na opravu věže kostela dostali příspěvky," řekl Filip Zdeněk Lobkowicz, opat tepelský. „Bohužel nikdy to nestačilo k úplné opravě." Kanonie má ve vlastnictví více památek. „Postupně se snažíme o opravu všech," dodal s tím, že dostatečné prostředky nemá kanonie i kvůli brzdění vydávání majetku.