Nyní ho zachraňuje spolek nadšenců, kterými jsou Tomáš Linda, Jiří Maliňák, Boris Redčenkov a Petr Zítek, a díky tomu postupně získává novou tvář. „Od stavebního úřadu a památkového péče máme povolenou provádět záchranu kostela zatím z vnějšku. Vevnitř nás zatím čeká ještě stavebně historický průzkum. Máme opravenou kompletně střechu, a to včetně věže, dále jsou opravené vnější omítky a začínáme se věnovat výplni otvorů, takže v nejbližších třech letech budeme zachraňovat všechny vstupní otvory,“ sděluje za Spolek za Dyleň Jiří Maliňák.

V kostele sv. Anny postupně vznikne multifunčkní místo, kde se budou moci pořádat významné události, ať už se jedná o církevní svátosti a slavnosti, nebo i veřejné dění. „Směřujeme k tomu, aby tento kostel byl víceúčelový. Našim přáním je, aby tu probíhali například svatby, křtiny, pohřby, což je církevní rovina, ale na druhou stranu chceme, aby byl tento prostor přístupný i pro širokou veřejnost a probíhali tady různé koncerty, výstavy, přednášky, školení, a podobně. Nyní je možnost si vypůjčit kostel zdarma nebo za symbolický příspěvek ke zmiňovaným účelům,“ vysvětluje.

Březováci se dočkali protihlukového valu. Měření hygieniků bude pokračovat.
Březováci se dočkali protihlukového valu. Měření hygieniků bude pokračovat

Barokní farní kostel neměl jednoduchý osud, ale později se na něho usmálo štěstí. „Dříve kostel patřil Římskokatolické církvi, a ta ho bezúplatně převedla na Nadaci Lighthouse, která chtěla kostel zachránit, ale ukázalo se, že šlo o projekt, který se nepodařil v tu dobu naplnit a budova dlouhodobě chátrala. Poté se stal předmětem exekuce. Město Cheb a Národně památkový ústav ale nařídili záchovné práce, který vlastník nesplnil, tak nakonec se tohoto úkolu zhostilo samotné město Cheb. Ta částka, kterou opravy stály se stala předmětem exekuce a na základě exekuce se kostel koupil stávajícími vlastníky a od roku 2015 každoročně přibližně pěti sty tisíci se snažíme kostel dávat dohromady,“ uvádí jeden z vlastníků.

Kostel sv. Anny v Paliči představuje zajímavou sakrální stavbu Chebska. Na současném místě stavby nad původním zámeckým a hospodářským areálem je doložena původně zámecká kaple. „ Zajímavé je i architektonické ztvárnění kostela dokládající postupné rozšiřování stavby, kdy budova nebyla sjednocena novou koncepcí, ale přiznávala přidané části. Na objektu si tak mohou lidé všimnout, jak pozdně barokní fáze, tak i mladší klasicistní části. V interiéru vynikal především mobiliář,“ uzavírá Jiří Maliňák.

Ves Palič, dříve německy Palitz je místní částí obce Lipová a žije tu necelá stovka obyvatel. V okolním kraji nejsou žádné turisticky značené cesty. Do vsi vedou vedlejší silnice z Lipové přes Horní Lažany nebo ze vsi Salajna, která je místní částí obce Dolní Žandov. Salajna je také název nejbližší železniční zastávky na trati 178 z Plzně do Chebu, od Paliče je vzdálena 3 km.