Ještě před pár lety málokdo věřil, že kostel svaté Anny v Paliči čeká něco jiného než chátrání, které dřív či později ukončí gravitace. To byl ale scénář, se kterým se nechtěl smířit spolek Život na Dyleň, a jeho členové se pustili do náročné rekonstrukce. Naposledy se zabývali opravou věže.

„Na zastřešení věže byl částečně vyměněn plech a kompletně nové je oplechování štítů sedlových stříšek," popsal práce na věži kostela Jiří Maliňak, předseda spolku. „Dřevěné výplně byly sejmuty a přes zimu proběhne jejich oprava," řekl s tím, že by se na věž měly vrátit příští rok. Renovace čeká také chrliče v rozích věže a dva je třeba vyrobit zcela nové, což jsou práce pro restaurátora. Už jsou oplechované římsy a dokončené jsou i opravy chybějících zděných konstrukcí a omítek. Nového kabátu se dočkaly také hodiny, které ještě čekají na své zprovoznění.

A co bylo nejtěžší? „Postavit složité lešení, které muselo překlenout střechu z východní strany věže. Mělo devět pater. Jakmile bylo lešení, potom už opravy nebyly žádný problém. Naši předci stavěli levně a jednoduše, nic složitého a komplikovaného," odpověděl předseda spolku. Jednoduchý nebyl ale ani výběr toho správného odstínu barvy, i to se ale nakonec povedlo.

Než oprava věže začala, doufali členové spolku, že jim zbydou peníze ještě na další úpravy. A vypadá to dobře. „Vyúčtování zatím není uzavřeno. Rozsah oprav jsme dodrželi a udrželi podle plánovaného rozpočtu, proto předpokládáme, že ještě opravíme kus střechy," dodal Jiří Maliňak s tím, že by práce proběhly nejspíš během října a listopadu.

Do kostela svaté Anny se bohoslužby vrátily až letos. Předtím se zde ty poslední konaly v 70. letech.

Palič je malá vesnice, která se nachází asi čtyři kilometry na jihovýchod od Lipové, což je obec nedaleko Chebu.