Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel zůstane v majetku církve

Libá – Mnohé obce na Chebsku převzaly místní kostely. Jednou z výjimek je Libá

16.9.2010
SDÍLEJ:

Kostel sv. Kateřiny v LibéFoto: Deník/Nataša Šmatová

O převod usilovalo již minulé zastupitelstvo, kostel svaté Kateřiny však zůstává i po třech letech jednání dál v majetku církve.

Jednání


„Přání jednat o možnosti převedení kostela do majetku obce projevili také zastupitelé Libé již v počátku roku 2007,“ uvedl Lubomír Švec, starosta Libé. Zastupitelé se podle jeho slov chtěli, vzhledem k možnostem a zkušenostem kolegů z jiných obcí, zasadit o co nejrychlejší opravu této nemovité kulturní památky. „Myslíme si, že obec může prostředky nutné na opravu kostela svaté Kateřiny zajistit a má v tomto více možností než církev a tudíž jsme chtěli pomoci,“ vysvětloval Švec.

Opravy

V obci jsou také další kulturní památky - hrad a zámek Libá, jejichž rekonstrukce už díky soukromým vlastníkům ‚běží‘. „Zdálo se nám tudíž reálné, že tato bývalá ruina bude jednou svým vzhledem doplňovat malebnost obce,“ řekl starosta. Teď už ale vývoj vidí skepticky.

„Kamenem úrazu byl námi přepracovaný návrh darovací smlouvy včetně věcných břemen, který má církev před připravený a který jsem odmítl, a naopak ho doplnil v souladu s právním řádem tak, aby nebyl do budoucna pro obec svazující a nevýhodný a který zároveň obsahoval záruku pro církev na využívání kostela k pastoračním účelům. Všechny verze návrhů smluv jsou k nahlédnutí na Obecním úřadu v Libé,“ podotkl Švec.
,,Měli jsme i souhlas Biskupství plzeňského, bohužel jediný proti je pan páter Jan Janeček z Františkových Lázní, jehož souhlasné stanovisko je pro převod rozhodující,“ sdělil dále Švec.

Nenašli shodu

Také páter Jan Janeček z Františkových Lázní potvrdil starostova slova, že nenašli shodu. „Jednání trvala asi tři roky,“ uvedl s tím, že církev neměla mít garantováno, že bude moct kostel stále využívat jako kostel. „My jsme požadovali, aby zůstal jen v majetku obce. Obdarovaný neměl neučinit dar předmětem zástavy, neměl jej dál prodat či převést na jiné subjekty, protože by tak nebylo zaručené, že bude sloužit k původnímu účelu,“ podotkl.
Stavba se stále rekonstruuje.

Rekonstrukce střechy

„Opravuje se hlavně střecha,“ uvedl Janeček. „Opravy postupují po malých krůčcích, stále ale pokračují,“ řekl s tím, že letos by se měla dokončit oprava střechy, poté se počítá s rekonstrukcí fasády a dalšími kroky. (sim)

Autor: Václava Simeonová

16.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení