Deník na návštěvěZdroj: Deník

Bohužel na něj není veselý pohled. Rozbitá okna by potřebovala opravit, chybí okapy a i střecha by si zasloužila opravu. Obec s tím ale příliš neudělá. Kostel patří soukromému majiteli.

Ještě před dvěma lety objekt patřil nadačnímu fondu, který prakticky neexistoval a byla proti němu vedena exekuce. Kvůli vandalům začalo na přelomu let 2018 a 2019 do kostela zatékat. Obec se i přesto, že není vlastníkem, rozhodla stav řešit.

„Nakonec jsme našli přijatelné řešení,“ řekl místostarosta obce Jan Dušek. Do celé záležitosti se vložil spolek Ocelová pěst, který se zabývá historii. Zorganizoval veřejnou sbírku. A dobrá věc se podařila. „Vybrala se nemalá částka ze strany občanů. Za tu jsme díry ve střeše opravili,“ říká

Pro obec byl zájem o veřejnou sbírku impulsem a začala uvažovat, že by se pokusila kostel získat do svého vlastnictví. K tomu ale nedošlo, protože se rozpadlo zastupitelstvo.

Kostel by potřeboval více než jen opravení několika děr. Rozbitými okny do kostela létá ptactvo, které škodí interiéru. Navíc uvnitř památky je cenný oltář, který je ale napadený dřevomorkou.

Další památkou je místní hřbitov, který obklopuje kostel. Na něm se nachází památník padlých z 1. světové války, kteří v Nebanicích žili. Nejstarší hroby hřbitova jsou z první poloviny 19. století.