Karlovarský kraj a německý region Vogtland budou úzce spolupracovat na udržení a rozvoji přeshraniční železniční dopravy. Podle memoranda, které včera podepsali zástupci Karlovarského kraje a Účelového svazu veřejné dopravy Vogtland, by se měly obě strany domlouvat například na nákupu nových vlaků, sestavování jízdních řádů nebo financování přeshraničních spojů na tratích Kraslice – Klingenthal a Bad Brambach – Vojtanov.

Německá strana chce do roku 2015 nasadit na své tratě nové regionální vlaky a bez podpisu memoranda by hrozilo to, že by jezdily jen na hranice. „Pokud budeme postupovat společně, budeme moci získat podpůrné prostředky z Evropské unie a podpoří to rozvoj železniční dopravy na obou stranách hranice,“ řekl vogtlandský zemský rada Tassilo Lenk. Podle karlovarského hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) by udržení a zkvalitnění přeshraničního spojení mohlo pomoci i oblasti zaměstnanosti. „Je to snaha zajistit spolupráci na delší dobu. Memorandum je podepsané na období do roku 2027,“ doplnil Novotný.

Nyní jezdí přes hranice z Kraslic vlaky Viamontu a přes Vojtanov pak vlaky Českých drah. Pro oba dopravce je zachování spolupráce při přeshraniční dopravě důležité. „Tratě jsou součástí systému Egronet, který spojuje Česko, Sasko a Bavorsko, a zájem o přeshraniční dopravu zde evidentně je,“ doplnil vedoucí Krajského centra osobní dopravy Českých drah v Karlových Varech Vladimír Omelka.