Celkem 2,6 milionu korun na zpracování územních plánů přispěje letos malým obcím Karlovarský kraj. V prvním kole rozdělí na základě žádostí obcí 1,9 milionu korun, zbývající prostředky má kraj na uspokojení dalších žádostí v průběhu roku. „Kraj z příspěvku dotuje jen malé obce, pro které je pořízení územních plánů finančně náročné,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Navrátil.

Region přispívá obcím už deset let. Letos v prvním kole požádalo o příspěvek 25 obcí. „Maximální limit pro příspěvek je 150 tisíc korun. Letos sice dvě obce požádaly o vyšší částku, ale i tak dostanou jen maximální částku stanovenou pravidly dotace,“ doplnil Navrátil. Další podmínkou je dvacetiprocentní spolufinancování ze strany obcí.

V letošním prvním kole rozdělování dotací dostanou nejvyšší částku Jindřichovice, Andělská Hora, Božičany, Boží Dar, Dalovice a Vojtanov. Do konce roku 2015 přestanou platit staré územní plány obcí. Do té doby mají obce a města vypracovat nové. Dotace kraje ale může být využita i v obcích, kde už nový územní plán mají, ale musí ho upravit kvůli zásadám územního rozvoje Karlovarského kraje.