Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj zruší dětský domov v Aši

Aš -Náhradu za lékaře a ředitele Miroslava Rákose se vedení kraje nepodařilo sehnat.

24.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

Krajský domov pro děti do tří let v Aši zanikne, rozhodlo o tom vedení kraje. Hlavním důvodem je to, že se nepodařilo zajistit celotýdenní lékařskou péči, která je nutností. V domově v Aši je navíc pouze jedenáct dětí, o které se stará 36 zaměstnanců. Děti budou přemístěny do domova v Karlových Varech. Kraj tímto krokem také ušetří velké finanční prostředky.

„K 1. lednu podal výpověd dlouholetý ředitel a lékař domova v Aši Miroslav Rákos. Tím vznikla situace, že by v domově nebyla celotýdenní péče, což je velký problém. Snažili jsme se ho vyřešit a oslovili jsme několik lékařů z kraje, ale ti odmítli,“ konstatoval krajský radní pro zdravotnictví Václav Larva. V současné době za dětmi stále dochází doktor Miroslav Brázdil. „Ten uzavřel s krajem dohodu, ale ta už brzy skončí a novou uzavřít nechce. Dalším velkým problémem je nedostatek dětí. Domov v Aši má kapacitu 90 lůžet, ale dětí je zde pouze jedenáct,“ dodal krajský radní. Podle jeho slov by někteří doktoři zajistili lékařskou péči pouze od pondělí do čtvrtka, což je ovšem nedostačující. „Situaci řešil také starosta Aše Dalibor Blažek, ale ani jemu se nepodařilo celotýdenní péči zajistit. Většina lékařů má své ordinace a jsou pracovně velmi vytíženi. Oslovili jsme také lékaře z Teplic,“ podotkl Larva.

Provoz dětského domova v Aši stál Karlovarský kraj přibližně 27 milionů korun ročně. Vedení kraje se tedy rozhodlo, že děti z Aše přemístí do domova v Karlových Varech. „K dispozici jsme měli tři varianty. První bylo, že domov dětí přesuneme z Karlových Varů do Aše. Druhá nabízela možnost nechat v Aši patnáct dětí a třetí bylo přestěhovat děti z Aše do Karlových Varů. Rozhodli jsme se pro poslední variantu. Děti z Aše tedy budou do Karlových Varů přestěhovány k 1. červenci letošního roku,“ uvedl náměstek hejtmana kraje Petr Navrátil.

Postaráno by mělo být také o zaměstnance domova v Aši. Generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice Zdeněk Horák dostal od radních za úkol, aby zdravotním sestrám nabídl místo v chebské nemocnici. Využité budou také obě budovy, ve kterých domov sídlil. „V jedné budově by mohlo vzniknout centrum denních služeb, což je domov pro osoby se zdravotním postížením. Druhou budovu stále řešíme, ale určitě nezůstane prázdná,“ dodal náměstek. K situaci se vyjádřil i další náměstek hejtmana Jaroslav Bradáč. „Samozřejmě, že nás tento krok netěší, ale v současné době bohužel nešlo udělat nic jiného,“ konstatoval Jaroslav Bradáč.

Podobný názor má také ředitelka Krajského dětského domova pro děti do tří let v Karlových Varech Erika Pavlová. „Bohužel to zřejmě bylo nevyhnutelné, protože v posledních letech počet dětí v podobných zařízeních klesá. Snaha sehnat do Aše lékaře byla obrovská, ale nepovedlo se to,“ uvedla Erika Pavlová. Domov v Karlových Varech má kapacitu 60 lůžek. „V současné době máme 38 dětí. V budoucnu by se podle mě zřejmě stejně řešilo, zda zachovat oba tyto domovy, protože provozní náklady jsou opravdu vysoké,“ dodala ředitelka domova v lázních Erika Pavlová.

Autor: Jakub Kopřiva

24.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení