VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraje klestí cestu k evropským dotacím

Karlovarský kraj –Sdružení by navíc mohlo do regionu přinést další evropské dotace. Partnery krajů v přeshraničním uskupení by mělo být Sasko na německé straně a Dolní Slezsko v Polsku.

14.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Hejtmani Karlovarského, Ústeckého a Libereckého kraje podepsali v Karlových Varech deklaraci o budoucí spolupráci mezi kraji při vytváření Evropského seskupení pro územní spolupráci (ESÚS).

„Uskupení by mělo regionům usnadnit přeshraniční, mezinárodní a meziregionální spolupráci, proto byly vytvořeny tři pracovní skupiny, které se tímto úkolem budou zabývat,“ uvedla Andrea Bocková, mluvčí krajského úřadu.

Sdružení by navíc mohlo do regionu přinést další evropské dotace. Partnery krajů v přeshraničním uskupení by mělo být Sasko na německé straně a Dolní Slezsko v Polsku.

„Některé problémy máme společné. Liberecký a Ústecký kraj například důsledky nedávných povodní, Ústecký a Karlovarský kraj zase důsledky těžby uhlí nebo vysokou nezaměstnanost,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný.

Podle libereckého hejtmana Stanislava Eichlera by měl ESÚS, tvořený třemi českými kraji a dvěma regiony v Německu a Polsku, na jedenáct milionů obyvatel.
„Takže by byl skutečným partnerem pro Evropskou unii. Na rozdíl od současných regionálních operačních programů v případě ESÚS jsou seskupení žadateli o dotace, ale ne příjemci. Administrativu spojenou s výběrovými řízeními dělá přímo Brusel,“ vysvětlil Stanislav Eichler.

Nové regionální uskupení by mohlo podle něj vzniknout do jednoho roku od sepsání deklarace.

Kraje si od společného postupu a vytvoření seskupení slibují hlavně to, že budou mít po konci plánovacího období v roce 2013 možnost dosáhnout na další dotace.
„Na rozdíl od dnešních přeshraničních programů, jako je Cíl3 v česko-německých příhraničních oblastech, se ale dotací mohou dočkat i obce a města, které neleží bezprostředně u hranic,“ uzavřela hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová.

14.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení