Přeshraniční spolupráce ve zdravotnictví nemusela být jen fikce. Představitelé města Chebu se již delší dobu snažili s německými kolegy navázat spolupráci. Našli dokonce i odborníky, kteří dali dohromady studii, která měla ukázat, zda jsou právní úpravy zdravotnictví obou států slučitelné. Karlovarská krajská nemocnice jejich snahu stopla.

Cheb zažil zklamání

„Velké zklamání zavládlo na chebské radnici po zprávě, že ani pouhé zpracování studie přeshraniční spolupráce zdravotnických zařízení, na kterou jsou z EU peníze, vedení Karlovarské krajské nemocnice (KKN) nepodpoří,“ informovala mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.
„Volal mi právník KKN, pod kterou chebská nemocnice patří, že z projektu - a ten již běží! - vystupují. Podle generálního ředitele Zdeňka Horáka KKN potřebuje úspory, a tak se škrtá ´hlava nehlava´…,“ sdělil místostarosta Michal Pospíšil.

Ten přípravě projektu osobně věnoval jak na české, tak i německé straně velké úsilí a změněnému postoji KKN, jednoho z jeho partnerů - doposud velmi vstřícného, nerozumí. „Studie za asi 3,5 milionu korun, která by měla zmapovat možnosti spolupráce našich zdravotníků s německými, ale i připravit právní a finanční rámec společného fungování, navrhnout iniciování případných změn v legislativě a podobně, již má konkrétního zpracovatele. Letos na jaře prošel řádným výběrovým řízením s tím, že výsledky očekáváme do března příštího roku. Jednotliví partneři, tedy i naše město či KKN, měli studii nakonec podpořit pouze příspěvkem ve výši 4 166 eur, to je dnes asi 104 tisíc korun, původně se předpokládalo 128 tisíc korun. Nevěřím tvrzení, že takový projekt je pro KKN finanční zátěží!“ netajil rozhořčení Michal Pospíšil.

Němci to ještě neví

Obrat KKN, o kterém má být německá strana teprve zpravena, znamená stop všemu, co již přitom mohlo mít ´našlápnuto´. Jednalo se přitom například i o spolupráci prostřednictvím záchranářského vrtulníku.
Zklamán je i chebský starosta Jan Svoboda. Myslí si, že je v tom jen politika. „Poté, co z koalice odešli Doktoři, nabrala celá koncepce zcela jiný směr,“ uvedl v rozhovoru rádia Egrensis. „Dělat nové hranice s Německem, když už byly jednou zrušeny, je nezodpovědné.“

Chybí dokumenty

Ředitel KKN Zdeněk Horák se ale brání. „V žádném případě se nebráníme oboustranně výhodné, smysluplné spolupráci na reálném základě. V tomto případě jsme však nuceni konstatovat absenci základních dokumentů – podepsané partnerské smlouvy, rozpočty a řádné faktury, ze kterých by bylo patrné, jakým způsobem KKN a.s. participuje na zmíněném projektu.

Navíc zaměstnanci a externí poradenská firma, která zajišťovala veškerý odborný servis a jednání spojená s partnery na předmětném projektu, již nejsou v pracovněprávním, respektive smluvním vztahu ke KKN a.s. Z tohoto hlediska je pro nás projekt nejen finančně zatěžující, ale i nepřehledný a jeho výsledný efekt není pro KKN a.s. transparentní,“ vyjádřil se. „Hlavními důvody k ukončení spolupráce na uvedeném projektu tedy byla neprůhlednost a doposud žádný přínos pro Karlovarskou krajskou nemocnici. Financování společného projektu z rozpočtu KKN a.s. není rozhodně jedinou příčinou. Z obdobných důvodů jsme byli nuceni vypovědět spolupráci na projektech v rámci dotačního titulu Cíl 3.“