V šedesáti lokalitách Karlovarského kraje měří Český telekomunikační úřad pokrytí signálem GSM. Reaguje tak na sílící tlak například ze strany záchranářů, kteří upozorňují, že v řadě lokalit Krušných hor nefungují ani tísňové linky. Lidé se tak v krizové situaci nemusí dovolat pomoci. „Problém přitom mají i samotní horští záchranáři, neboť jim kvůli chybějícímu signálu nefungují vysílačky,“ upozornil bývalý velitel Horské služby v Krušných horách Rudolf Chlad.

Podle Jaromíra Javůrky z odboru státní kontroly elektronických komunikací Českého telekomunikačního úřadu je měření takřka u konce. Výsledky budou známy až na začátku července. „Měření jsme prováděli od celých obcí až po jednotlivé body nebo turistické stezky za pomoci měřicího vozu. Nebylo ale možné zaměřit se například na lesní a polní cesty a nepřístupná místa,“ uvedl Javůrka.

Na výsledky netrpělivě čeká vedení Karlovarského kraje, které chce přimět mobilní operátory, aby signál posílili, nebo vybudovali nové stožáry. „Registrujeme stížnosti od občanů, ale i od samotných starostů odlehlých obcí,“ řekl již dříve hejtman Josef Novotný. Výsledky měření mají právě sloužit jako podklad k jednání s mobilními operátory pro další dokrytí GSM. Ti ale argumentují, že výstavba nových dokrývačů by pro ně byla ekonomicky nevýhodná. Například Telefónica O2 alespoň loni postavila dvě nové základnové stanice, díky nimž se zlepšilo pokrytí v okolí Oloví a Nových Hamrů.

Zlepšení má přinést i chystaná výměna GSM technologie za citlivější. Větší změny se ale zřejmě očekávat nedají. Mobilní operátoři totiž měli v době zahájení vysílání GSM v roce 1996 až 2001 v telekomunikačních licencích stanoveno postupné zvyšování pokrytí obyvatelstva až do úrovně 95 procent. A všichni operátoři tyto podmínky podle Českého telekomunikačního úřadu splnili. „Nemáme tak ze zákona možnost přikazovat dokrytí,“ dodal Javůrka.