Titul Vesnice roku v celostátním kole získala obec Krásná na Chebsku. Starosta obce Luboš Pokorný převzal cenu v lázních Luhačovice, kde se výsledky soutěže vyhlašovaly. Hodnotící komise vybírala ze 13 finalistů, vítězů jednotlivých krajských kol. Letošního, 21. ročníku klání se zúčastnilo 210 obcí, což bylo o 96 méně než loni.

Nyní bude vedení Krásné řešit, co za získané dva miliony korun vybuduje. V úvahu připadá například zbudování otevřené jízdárny.

„Když jsme přijeli s titulem Vesnice roku z Luhačovic, čekal na nás uvítací výbor, což nás všechny velmi potěšilo," sdělil starosta Krásné Luboš Pokorný.

Nejzápadnější obec byla do soutěže Vesnice roku letos přihlášena již podvanácté. A za ta léta obdrželo vedení obce několik cen.

„Za ta léta jsme již získali bílou, modrou, zelenou a oranžovou stuhu. Letos máme radost dvojnásobnou, protože na krajské úrovni jsme obdrželi stuhu zlatou a nyní celostátní," poznamenal starosta.

Komisi, která o ceně rozhodovala, potěšilo zejména to, že lidé v Krásné žijí pohromadě. Všichni podle ní mají o obec starost a pečují o každý kout. Všichni drží pospolu.

„Celostátní ocenění není jen výhrou vedení obce, ale především všech zdejších obyvatel. To oni se zde starají o kulturu, sport, společenský život, výzdobu během vánočních svátků a podobně a hlavně se věnují i různým spolkům a organizacím," popsal život v obci starosta.

V obci Krásná se nachází například spolek Krásenská buchta, klub Krásňaček, Klub maminek, Jezdecký klub a také sbor dobrovolných hasičů. Do konce roku musí vedení obce rozhodnout o tom, co získanými penězi zafinancují.

„V úvahu připadá například rozšíření zázemí pro naše hasiče anebo vybudování jízdárny pro děti," poznamenal starosta Krásné.

V uplynulých letech se povedlo v obci vybudovat takzvanou náves, která se pro místní obyvatele stala relaxační zónou s lavičkami. Velmi vítané je také obyvateli Krásné vytvořené lanové centrum u obce, kam chodí dovádět nejen malí, ale také dospělí sportovci. Krásná také zrekonstruovala několik místních ulic.