„Celý rok si užívám. Kouřím, občas si dám skleničku vína – žijeme přeci jen jednou,“ usmíval se devětadvacetiletý Martin Vacek z Chebu. „Ani netuším, že něco takového jako Den bez tabáku existuje. I kdybych to ale věděl, neviděl bych to jako důvod nezapálit si,“ dodal rozhodně mladík.

Ač se včera médii neslo, že takový den byl, Chebané si tím svůj zlozvyk zkazit nenechali. Prodejci tabákových výrobků se ve většině shodují, že ani výjimečný den, který upozorňuje na rizika spojená s kouřením, nezpůsobil menší tržby.

„Chodil stejný počet lidí jako v každý jiný den,“ potvrdil chebský prodejce tabákových výrobků Ondřej Sabo. „Sám jsem se občanů ptal, zda o tom, jaký den je, vědí. Ve většině to vůbec netušili. Kuřáci z Chebska Den bez tabáku ignorovali. Rozhodně je to od ničení zdraví sobě i ostatním neodradilo, “ dodal.
I v Chebu se ale našly výjimky. „Včera během dopoledne jsme zaznamenali menší zájem o cigaretové výrobky,“ řekl živnostník Miroslav Belko.

Nejvíce se ale zlobili nekuřáci. „Alespoň na nás by mohli kuřáci brát ohled,“ řekla sedmatřicetiletá Jana Nová z Chebu. „Stačilo by, kdyby alespoň ten jeden den v roce nekouřili v prostorách, kde jsou nekuřáci a děti.“ A dodala, že v České republice se neustále setkává až s nepřiměřenou benevolencí tohoto zlozvyku. „Většina lidí si zvykla, že se kouřilo všude. Není to tak dávno, co si mohl zapálit i pacient na nemocniční chodbě. Ale pokud kuřáci přijali takové zákazy, mohli by 'zkousnout' i přísnější omezení.“