VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdravotníci: Sliby nám nestačí

Karlovy Vary /FOTO, VIDEO/ – Rozkol mezi karlovarskými zdravotníky a managementem krajské nemocnice, který řídí sloučené nemocnice v Chebu, Sokolově a Karlových Varech, je čím dál patrnější.

24.2.2010 38
SDÍLEJ:

Stávka zaměstnanců karlovarské nemocnice.Foto: DENÍK/Jakub Kopřiva

Přibližně na tři sta zdravotníků ve středu 24. února požadovalo zachování současných mezd, ekonomickou samostatnost tří nemocnic v kraji a protestovalo proti nekompetentnímu zasahování politiků do řízení.

„Nástupní plat zdravotníků činí přibližně dvanáct tisíc korun hrubého. Nemáme personální rezervy, zdravotní sestry slouží v třísměnném provozu dvanáct hodin denně. Bojíme se odlivu pracovníků. Při posledních demonstracích se nám podařilo vyhnat tuneláře a mysleli jsme, že na práci budeme mít konečně klid. A nyní musíme znovu zabránit řízenému rozkladu nemocnice,“ uvedla Marie Klausová, vrchní sestra oddělení ARO.

V prohlášení zdravotníci požadovali ocenění své těžké práce, ekonomickou samostatnost tří nemocnic v Karlovarském kraji a vypsání výběrového řízení na nový management nemocnic.

Rozbuškou nespokojenosti karlovarských zdravotníků bylo kolektivní vyjednávání, které odbory vedou s vedením krajské nemocnice už půl roku a kolektivní smlouva stále není uzavřena.

Dohoda s odbory?

Vedení KKN ale upozornilo, že den před konáním demonstrace došlo s odborovými kluby k dohodě. „Představenstvo garantovalo meziroční zachování objemu vyplacených mezd včetně nároku na čtvrtletní odměny vyplácené v souladu s pravidly Kolektivní smlouvy pro rok 2009,“ uvádí se v prohlášení Karlovarské krajské nemocnice. Stanovisko odborové organizace karlovarské nemocnice – Lékařského odborového klubu (LOK) není podle vedení KKN známo, neboť její zástupci opustili jednání v jeho průběhu.

Odchod z jednání

Podle Petera Igaze měli zástupci karlovarského Lékařského odborového klubu na odchod právo. „Odešli jsme po půldruhé hodině jednání o kolektivní smlouvě, to znamená po vyslechnutí většiny argumentačního materiálu všech zúčastněných stran. Během slušné výměny názorů všech zúčastněných Václav Larva, člen představenstva za ČSSD, náhle změnil obsah jednání a obvinil mě, že jsem lhář a na opakovanou výzvu to i zopakoval,“ nastínil Igaz.

Jako možné vysvětlení prý radní Larva naznačil Igazovo dřívější vyjádření LOKu z prosince 2009 k sérii odchodů a výpovědí Berenikou Podzemskou počínaje a Filipem Bergerem konče. „V nich jsem mimo jiné použil informaci, kde Vilibald Knob při svém odchodu z představenstva KKN vznesl vážná obvinění i na adresu radního Václava Larvy. Proti těmto informacím, které jsou veřejně přístupné v tisku, se však Václav Larva dosud neohradil. Za toto chování určitě budu požadovat od Václava Larvy omluvu,“ zdůraznil lékař Peter Igaz.

Krajský radní Václav Larva ale důvod pro omluvu nevidí. „Pokud někdo produkuje v prohlášení LOK nepravdy, nazývá nás tuneláři a tvrdí, že jsme se záměrně zbavili Podzemské a ředitelů Bergera a Brázdila, pak je u mě lhář a omlouvat se nebudu,“ uvedl a znovu zopakoval, že představenstvo ani Karlovarský kraj nikdy neuvažovaly, že by u zdravotních sester mělo dojít k poklesu mezd. „Platy zajistíme, i když to bude téměř krví, a jsem rád, že v březnu bude kolektivní vyjednávání skončeno,“ dodal Larva.

Peter Igaz je ale k dohodě uzavřené mezi vedením nemocnice a odborovými kluby mírně skeptický. „Ústy managementu KKN byl zaměstnancům přislíben „nepokles“ mezd, nicméně bez dalších garancí. Peníze od pojišťoven na rok 2010, to znamená ty peníze, na nichž záleží vyplacení či nevyplacení odměn pro sestry, které dostávají od léta 2009, dle slov ředitele Jiřího Fojtíka nemocnice nevyjednala do nynějšího data ani s jednou z pojišťoven ani přes jeho zvýšené úsilí. Vyplacení těchto odměn sestrám ale podmínil jejich získáním z pojišťoven,“ zdůraznil Igaz.

Podle jeho názoru se při ohlédnutí na loňské kolektivní vyjednávání a politický příslib převodu KKN, akciové společnosti na neziskové organizace s automatickým zavedením šestnáctitřídní tabulky do poloviny roku 2009 je určitě potřeba nepodléhat nekritickému optimismu.

„A to při jakýchkoliv slibech představitelů tohoto vedení nemocnice, včetně politické reprezentace. Zavedení šestnáctitřídní tabulky, tedy splnění loňského slibu, které konzistentně prosazuje LOK Karlovy Vary, totiž dnes působí největší paniku v řadách vedení nemocnice,“ dodal Igaz.

Také podle vrchní sestry ARO Marie Klausové zazněly od vedení krajské nemocnice k systému odměňování pouze přísliby. „Nikoliv řádně garantované a podepsané závazky v kolektivní smlouvě,“ konstatovala. Podle Klausové odešlou zaměstnanci nemocnice své požadavky na ministerstvo i Karlovarskému kraji. Na dotaz, co jí osobně vadí nejvíc, uvedla, že odvolání Bereniky Podzemské a lékařů Brázdila a Bergera. „Berenika Podzemská byla schopná a všechno, co vypracovala, bylo shozeno ze stolu,“ dodala.

Generální ředitel

Demonstrace v karlovarské nemocnici se zúčastnil také generální ředitel Jiří Fojtík, který uvedl, že zaměstnance přišel podpořit. „Čekal jsem, že dostanu slovo. Od všech odborových organizací, tedy kromě karlovarské, jsme obdrželi písemné vyjádření, že s dohodnutými podmínkami souhlasí. I za dané ekonomické situace nemocnice jsme zaměstnancům garantovali objem mezd i to, že bude zachován systém čtvrtletních odměn. Od ledna je vyplatíme zpětně. Přestože nad námi visí Damoklův meč úhradové vyhlášky, podle níž musíme splnit podmínku personální nadstavby,“ uvedl Fojtík.

Zavedení platové šestnáctitřídní tabulky v nemocnici Fojtík odmítl s tím, že by nárůsty platů zaměstnanců nemocnice nikdy nemohly růst takovým tempem, jako tomu bylo v uplynulých letech. Stejně tak je podle ředitele nereálné tři nemocnice v kraji ekonomicky rozdělit. „To by stálo minimálně třináct milionů a reálně to není takřka proveditelné,“ zdůraznil Fojtík. A připustil, že zaměstnanci nemocnice nebyli o krocích managementu informováni a ocitli se v informačním vakuu. „To zlepšíme. Nemůžeme riskovat, že se nemocnice destabilizuje a rozpadne. To by bylo hrozné,“ dodal Fojtík.

Co na to v Sokolově

Své znepokojení současným vývojem v Karlovarské krajské nemocnici dali důrazně najevo zaměstnanci sokolovské nemocnice. Více než čtyři stovky se jich podepsalo pod prohlášení, kde zaznívá jasný apel na urychlené řešení zásadních problémů. „Naše nemocnice nemá personální oddělení, nemůžeme jednat s pojišťovnami, vše zařizují v Karlových Varech, a také to podle toho vypadá. Chybí zpětná vazba, jsme odkázáni do role pasivních diváků, kteří se pouze hrozí každého dalšího rozhodnutí ze strany vedení a nemají šanci cokoli ovlivnit,“ píše se v textu.

„Nám jde nyní hlavně o další existenci a rozvoj naší nemocnice. Ideálním řešením je pro nás rozdělení krajské nemocnice na jednotlivé samostatně hospodařící jednotky. Současný management totiž neměří všem stejným metrem. A z jeho přístupu k nám zatím nic dobrého nevzešlo. Akorát tu probíhá personální a přístrojová devastace,“ konstatovala Zuzana Fialová, náměstkyně pro lékařskou péči sokolovské nemocnice.

„My bychom hlavně chtěli říci, že my, Sokolov, jsme samostatně myslící jednotka, za kterou nemají mluvit Vary. To odmítáme. Chceme být sami za sebe. Nehledě na to, že nás neustále napadají, že jsme jim koulí na noze a naším hospodařením je táhneme ke dnu,“ pokračovala Fialová.

Co se týče odvolání ředitele Bergera a náměstka Brázdila, tak to aktéři petice v Sokolově schvalují. Navíc jakoukoli změnu současného stavu vítají. Petici, včetně podpisových archů, sokolovská nemocnice odeslala vedení kraje a na radnici do Sokolova. „S prohlášením jsme seznámili také odbory velkých podniků v okrese. I pacienti, kteří zde procházejí, mají možnost si text přečíst, aby věděli, co se tady vlastně děje,“ doplnila náměstkyně.

(iva, mih)

Autor: Ivana Kalinová

24.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 38
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení