Spor v karlovarské nemocnici graduje. Přestože lékaři čtyř z pěti oddělení přistoupili na domluvu a výpovědi Dohody o pracovní činnosti, pode níž mají zajišťovat pohotovostní službu stáhlo, patnáct lékařů z interny na požadavcích trvá a přesčasy sloužit i nadále odmítá.

Generální ředitel Zdeněk Horák ale uvedl, že v tom případě je rozhodnut lékařům nařídit nepřetržitý provoz. „Jde o změnu organizace práce. Pacientů by se to nemělo dotknout. Ti lékaři, kteří by sloužit odmítli, musejí počítat s pracovněprávními důsledky,“ zdůraznil.

Podle Petera Igaze, předsedy Lékařského odborového klubu karlovarské nemocnice, na to ale ředitel nemá žádné právo. „Směnný provoz samozřejmě odmítáme. Ředitel tak poruší zákon a hrozí zde trestně právní odpovědnost. To je výklad našich právníků,“ uvedl.

Ředitel Horák je ale přesvědčený o tom, že si Lékařský odborový klub plete pojmy a výpovědi lékařů z Dohody o pracovní činnosti jsou neplatné. „Podle těchto dohod slouží lékaři přesčasy sto padesát hodin. Od sto padesáti do čtyř set šestnácti hodin jde o dohodu o výkonu práce přesčas. Lékaři nemají vyčerpány ani přesčasy do sto padesáti hodin, které jim můžeme nařídit. Čtyři oddělení nám vyšla vstříc a v rámci možností jsme se dohodli. Jde o dětské oddělení, o gynekologii, neurologii a rentgen. Jediná interna to odmítla akceptovat. My ale lékařům platy zvýšit nemůžeme. Nemocnici by to stálo 19 milionů a na ústavních pohotovostních službách by navýšení činilo devět milionů. To je prostě nerealizovatelné,“ zdůraznil ředitel, který své kroky kozultoval jak s ministerstevem práce a sociálních věcí, tak s nezávislou právní kanceláří.

„Bude to válka právníků. Písemně nás vedení nemocnice o ničem nezpravilo. Poslední služby sloužíme dnes,“ zdůraznil ve čtvrtek Igaz.

„Služby se rozepíší a na interně bude zajištěn čtyřiadvacetihodinový provoz sedm dní v týdnu. Překládání pacientů do jiných nemocnic nepřipadá v úvahu. Kdyby došlo k nejhoršímu, odborný personál zajistíme z jiných nemocnic. Péče o pacienty nebude omezena,“ dodal ředitel Horák s tím, že jeho snahou je se s lékaři dohodnout. „Teď ale situaci jinak řešit neumíme. Ze strany těchto doktorů jde o nátlakové jednání až vydírání,“ zdůraznil.

Podle hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) není situace zase až tak dramatická. „Směnný provoz je běžný i na šachtách,“ uvedl.

Pro radního pro zdravotnictví Václava Larvu (ČSSD) je situace, že někdo z lékařů vážně vysloví hrozbu, že by nenastoupil do práce, naprosto hrůzná. „Opovrhují tak Hippokratovou přísahou,“ zdůraznil. Připustil ovšem, že služby lékařů nejsou ohodnoceny tak, jak by měly být, ale dodal, že nemocnice ani kraj nemá sílu změnit způsob financování.

„To je záležitost celorepubliková. Lékaři svým postojem vyvolali kolizi a úzkost našich pacientů. Jedna skupina jde svými zájmy proti zájmům ostatních zaměstnanců,“ uzavřel Larva.