V Karlových Varech se ve čtvrtek konalo v centru města výroční shromáždění k událostem 21. srpna 1968. Sešlo na něm přes 200 občanů. „Hovořilo se o dějinných a soudobých událostech a instalována a odhalena plastika ukřižovaného torza, sochaře Václava Lokvence,“ vysvětlil jeden z organizátorů Jiří Kotek. Sochu, která byla na témže místě umístěna také v roce 1968, viděli Karlovaráci po dlouhých letech.

Na shromáždění vystoupili občané, historici i kazatel. Moderátoří Jiří Kotek, ohlašovatel shromáždění, nastínil přítomným  jeho program a shrnul jeho průběh. Tím se stalo vyhlášení karlovarských občanů k 21. srpnu 2008.

„Plastiku ukřižovaného torza od sochaře Václava Lokvence, která byla vystavená v srpnu 1968 v centru města, vyzdvihují občané Karlových Varů jako svůj dobový symbol města. Tato plastika bude umístěna na veřejně přístupném místě,“ citoval Kotek první bod vyhlášení a lidé jej odměnili potleskem.
V prohlášení také stojí, že 21.srpen 1968 vyhlašují karlovarští občané za významný den ČR – Den zrady a národní poroby. Na jeho připomenutí budou v tento den vyvěšovat státní vlajku na půl žerdi.

Shromáždění žádá zákonodárce, prostřednictvím senátora Jana Horníka, aby byl tento den oficiálně schválen jako významný den České republiky.
Organizátoři setkání k 21. srpnu 1968 také připomněli, že nelze vytrhnout 21. srpen 1968 ze souvislostí a hovořit pouze o tomto dnu. „Ale je možné ho označit a charakterizovat na něm jeho dějinný a společenský význam. V tento den vyvrcholila předem připravená okupace bratrských vojsk vlád komunistických států sdružených ve vojenském paktu Varšavská smlouva. Do ČSSR vpadlo 500 tisíc jejich vojáků, 5 tisíc tanků a další stovky dopravních letadel a další tisíce různé vojenské techniky,“ zaznělo u pošty. „Tento den, 21.srpen 1968, se stal v důsledku zrady a vlastizrady vedoucích činitelů komunistické strany a vedení státu jedním z nejčernějších dní naší historie. Zrádci byli spoluobčané, kteří podepsali tzv. „zvací dopis, na základě kterého do ČSSR vojska vpadla. Za nimi pak v následujících měsících byli další a další kolaboranti a zrádci, kteří využili tak zvané normalizace k získání vlastních vysokých i směšných mocenských postavení ve společnosti či zaměstnání, a to za cenu zmařených a znehodnocených životů statisíců a miliónů dalších.

Počáteční jednotu a statečný boj bezbranných občanů rozmazali vlastizrádci do letargie a rezignace. Selhali vedoucí činitelé státu – komunisté. Rok 1968 pohřbil víru v komunismus.

Národ se dusil ve lžích, falši a přetvářce. Zdecimovalo ho to na morálce a charakteru na dlouhá léta … Byl to ráj fízlů, špiclů a tajné policie. Tento a další čas ukázal, že komunismus je zločinný a nereformovatelný,“ zněla znovu slova, která marzila.
„ Připomínat si tento den je povinností národa, každého z nás,“ zdůraznil Jiří Kotek.

Na setkání u se nejen vzpomínalo na sovětskou okupaci před čtyřicet lety, ale hovořilo se i o současných událostech. y organizátoři shnuli do nóty o ruské agresi do Gruzie:
Občané Karlových Varů odsuzují vpád ruských vojsk do Gruzie.
Občané Karlových Varů dávají ruským občanům najevo, že takovéto praktiky jsou ve třetím tisíciletí pro nás nepřijatelné.
Občané Karlových Varů nemohou žít v klidu a míru v jednom městě s potenciální rozbuškou možného vpádu ruských tanků, kterým jako záminka postačí ochrana zde žijících občanů Ruské federace.
Občané Karlových Varů apelují prostřednictvím ruského konzula na nejvyšší představitele Ruské federace, aby stáhli svá vojska z Gruzie, upustili od národnostních intrik a našli řešení v politice mírové a obchodní spolupráce. Záznam o průběhu shromáždění také na www.radnicnilisty.cz.“
Po skončení shromáždění se lidé ještě dlouho nerozcházeli. Debatovali, diskutovali a vzpomínali.

(iva, jah, jako)