Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Omezit automaty je práce hodná Sisyfa

Karlovarský kraj - Snaha radnic se zatím míjí účinkem

18.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Snahy některých měst a obcí omezit provoz výherních hracích automatů jsou sice mezi obyvateli vítané, ovšem podle zkušeností některých radnic se míjejí účinkem. Provozovatelé heren si totiž našli chytrou kličku, jak ve své živnosti legálně pokračovat.

„Není problém přijmout obecně závaznou vyhlášku, která by upravovala provoz výherních hracích automatů v nejrůznějších lokalitách, například v okolí škol,“ konstatoval Jakub Kaválek, mluvčí karlovarského magistrátu. „Jenomže provozovatelé heren se z výherních hracích automatů přeorientují na takzvané výherní automaty. Ty spadají zcela pod kontrolu ministerstva financí. To také dostává veškeré peníze z jejich provozu. Radnice z toho nemají nic,“ vysvětlil mluvčí.

Obdobnou zkušenost mají také představitelé Aše. „Vydali jsme vyhlášku, kterou zakazujeme provozování výherních hracích automatů v určitých místech, například v blízkosti škol. Tu ale provozovatelé obešli, provozují nyní jiný druh automatů povolených ministerstvem financí,“ potvrdil Milan Vrbata, mluvčí ašské radnice. Přesto však v loňském roce přibylo na účet radnice téměř devět milionů korun. „Peníze putují do grantového systému. Jdou na sport, kulturu, sportovní a humanitární činnost či na přeshraniční spolupráci,“ vysvětlil Vrbata. V roce 2007 bylo podle jeho slov v Aši v provozu 289 výherních hracích automatů v pětadvaceti provozovnách. Ve dvou kasinech pak fungovalo dalších 78 automatů.
Příjmy radnic z tohoto druhu podnikání nejsou zanedbatelné. V Karlových Varech například loni zaplatili provozovatelé heren městu přibližně 25 milionů korun. „Tato částka se v posledních třech letech prakticky nemění,“ uvedl mluvčí magistrátu Kaválek. „Vyhláška, která by provoz automatů omezovala, není v současné době na pořadu dne. To ovšem neznamená, že by se jí radní nemohli kdykoliv začít zabývat,“ doplnil.

Také sokolovská radnice si díky gamblerům přijde ročně na pěknou sumu. Ta se podle slov starosty Karla Jakobce pohybuje ročně kolem deseti milionů korun.

Když už radnice jen těžko ovlivní, zda automaty v jakékoliv jejich podobě ve městech budou, soustřeďují se alespoň na jejich kontrolu. V Sokolově například v tomto týdnu chystají kontrolu toho, zda automaty nehrají nezletilí. „Nedá se to stihnout v jednom dni, proto chodíme na kontroly po barech a restauracích po etapách,“ uvedl Zdeněk Bína, ředitel sokolovské městské policie. Strážníci totiž doprovázejí sokolovské kontrolory.
Kontrolu výherních hracích automatů nepodceňují ani karlovarští strážníci. Už od počátku února kontrolují v rámci výkonu služby místní herny. „Naším primárním zájmem je zjistit, zda se v hernách neslézají nezletilci,“ vysvětlil Jaroslav Klarner, zástupce velitele městské policie. Postupují podle informací, které městské policii poskytli úředníci odboru financí a ekonomiky. „Zároveň zjišťujeme, zda provozovatelé automatů řádně zaplatili poplatky,“ dodal Klarner.

(koz, šma, dur)

18.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Viktorie Zetková a Lukáš Urbánek.

Chebští tanečníci opět zabodovali

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

V Teplé budou mluvit o čokoládě

Teplá - Potěšení, lék i přítel, vším tím může být pro své milovníky čokoláda. A právě o ní bude přednáška Život s vášní a čokoládou. 

Stávka: Lékaři i lékárníci protestují

Karlovarský kraj - V Karlovarském kraji chybí mladí lékaři, kteří by měli zájem o praktické lékařství. A stát i té hrstce, která léčí, hází klacky pod nohy. Proto se dnes zvedla vlna odporu ve stávce proti EET a elektronickým receptům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení