Volební kampaň v Karlovarském kraji nabírá na obrátkách, a některé z počinů kandidujících hnutí dokonce už řeší soud. S žádostí o souhlas s předběžným opatřením na odstranění billboardů se na něj obrátila právnická kancelář Martin Tocik & Partner, která zastupuje hejtmana Karlovarského kraje Josefa Pavla a zároveň lídra ODS do voleb. Hnutí Doktoři totiž po městě rozmístilo dva poutače, na nichž je vyobrazena hejtmanova fotografie se sloganem Volte Doktory, já už na to fakt nemám.

Hejtman Pavel nejprve hnutí prostřednictvím právníků písemně varoval, že pokud tyto billboardy zveřejní, pak zasáhne do jeho práv na ochranu osobnosti a on sám se bude domáhat přiměřeného zadostiučinění, případně náhrady nemajetkové újmy v penězích. „Realizací shora uvedeného záměru zveřejnit vyobrazení našeho klienta spolu se zesměšňujícím až matoucím textem je podle mého názoru způsobilé naplnit i znaky skutkové podstaty trestného činu poškozování práv či trestného činu maření přípravy a průběhu voleb,“ upozornil hnutí hejtmanův advokát Martin Tocik.

„Vyhrožování se nezalekneme,“ odpověděli Doktoři a billboardy v pondělí po městě rozmístili. „Okamžitě jsme zareagovali a podali jsme návrh na předběžné opatření ke Krajskému soudu v Plzni. A to kvůli ochraně osobnosti. Zvažujeme podání trestního oznámení,“ řekl právník Tocik s tím, že by soud měl podle jejich názoru rozhodnout co nejdříve.

Mluvčí krajského soudu Alexandra Vaňková informovala, že soud tento návrh obdržel. „Daný soudce odpoví v zákonné lhůtě, která je v tomto případě sedm dní,“ dodala Vaňková.

Hnutí Doktoři je ale opačného názoru a podle svého mínění vede kampaň korektně. „Na billboardech jsme použili fotografii, s níž se nám hejtman vetřel do schránek a použil ji v propagačním materiálu Karlovarského kraje i Hejtmanských listech. A to není trestné. Hejtman je navíc veřejná osoba, kterou nijak nedehostujeme,“ uvedla Berenika Podzemská, lídr hnutí. „Nikoho neurážíme, byť by kampaň šlo vést i drsněji. Hejtmanovi jsme do úst vložili větu s nadsázkou a billboard Doktoři podepsali. Nejde tedy ani o klamavou kampaň,“ dodal Pavel Škapík, volební manažer hnutí.

Hejtman si ale myslí, že Doktoři v žádném případě nehrají fair play. „Vypovídá to o Doktorech a ne o mé osobě. Nepamatuji, že by někdo takové praktiky v minulosti použil. Ani komunisté ne. Nechci komentovat právní kroky. Nechávám se zastupovat kanceláří pana Tocika, a to jako soukromá osoba, tedy nikoliv jako hejtman ani jako ODS,“ řekl.

(Ivana Kalinová, Jana Kopecká)