Dvaačtyřicet protiletadlových raket vypálili ve středu na střelnici Březina, která je součástí vojenského újezdu Hradiště, maďarští vojáci. Ostré střelby byly součástí cvičení Shoard 2009.

„Maďarští vojáci, 80 příslušníků 12. protiletadlového pluku Arrabona, přijelo z 540 kilometrů vzdáleného Györu už 13. července. Dnem D, kdy se uskutečnily samotné střelby, se však stala až středa. Návrat maďarských vojáků zpět do vlasti je naplánovaný na dnešek,“ konstatoval Stanislav Stebila, mluvčí Střediska obsluhy výcvikového zařízení Hradiště. „Přípravy cvičení ovšem začaly už v první polovině roku, kdy se zástupci maďarské armády přijeli do výcvikového prostoru podívat,“ upřesnil Stebila. Cvičení svých svěřenců se zúčastnil i náčelník generálního štábu maďarské armády László Tömböla, který své české partnery cvičení obdaroval pamětní medailí.

Vojáci stříleli z kompletu krátkého doletu SA – 16 Gimlet, který podle Stebilových slov představuje obávanou a účinnou zbraň. „Patří mezi světovou špičku a vlastní jej několik desítek států světa. Komplet váží 17 kilogramů, hmotnost střely je 11 kilogramů a samotná hlavice váží rovné kilo. Účinný dostřel zbraně je 1,6 kilometru a její výškový rozsah se pohybuje mezi jedním a dvěma a půl kilometry,“ popsal zbraň Stanislav Stebila.
Vojenský újezd Hradiště se rozkládá na 33 tisících hektarech, a je tak největším vojenským výcvikovým prostorem české armády.