Nadšení pro nové technologie stálo před pěti lety za rozhodnutím karlovarského podnikatele Radka Novotného zajistit si elektronický podpis. „A pak: Jako fyzické osobě se mi nechtělo běhat každého čtvrt roku na finanční úřad s daňovým přiznáním. Tak jsem vše řešil elektronickou formou,“ doplnil Novotný další z důvodů.

Pak ale přišlo rozčarování. „Počítal jsem s tím, že se systém elektronických podpisů bude rozvíjet daleko dynamičtěji. Jenomže vše skončilo právě na tom berňáku. A navíc už nejsem fyzická, ale právnická osoba, takže teď elektronický podpis využiji tak dvakrát do roka. Navíc mám takový pocit, že mi v listopadu vypršela platnost podpisu,“ posteskl si podnikatel.

I přes prvotní rozčarování si chce nechat Radek Novotný prodloužit platnost svého virtuálního autogramu. „Ať je to jak chce, je to dobrá věc. A třeba se v budoucnosti situace zlepší,“ vysvětlil.

Ačkoliv je elektronický podpis složitým kódem, práce s ním není podle Novotného zkušeností nijak složitá. „Šifru si uživatel nainstaluje do outlooku a na internetový prohlížeč. Pak už si jenom musí zapamatovat heslo, kterým podpis aktivuje,“ dodal karlovarský podnikatel.