Až na třicet milionů korun odhaduje majitel Horního hradu Pavel Palacký nejnutnější investice do této památky, které by zabránily jejímu dalšímu chátrání. Hauenštejn vlastní už téměř deset let a za tu dobu hrad doznal velkých změn. „Kdyby se práce provedly na Hauenštejně už před deseti lety, byly by investice mnohem nižší. Musíme si zkrátka uvědomit, že čas pracuje proti nám,“ konstatuje s úsměvem Palacký.

Za deset let spolykala oprava hradu už osmnáct milionů korun. A to v této částce podle hradního pána není zahrnutá činnost dobrovolníků, kteří na Hauenštejně pracovali zdarma. „To bych ohodnotil na dalších pět až šest milionů korun,“ upřesňuje Palacký.

Hlavními mecenáši Hauenštejna zůstává přitom pouze stát či Karlovarský kraj a několik věrných sponzorů, například pražský podnikatel Petr Binder, veřejnosti známý spíše jako poutník Hroch.

„Od ministerstva kultury jsme letos dostali dotaci ve výši jednoho milionu korun, průměrně nám přispívalo dvěma miliony, od Karlovarského kraje je to pak sto tisíc korun,“ pokračuje Palacký s tím, že letošní investice do hradu jsou stejně ale odhadovány na dva miliony korun, a to právě díky sponzorům.

„Za tyto peníze se Milanu Štěpánkovi podařilo vztyčit cimbuříčka na severní straně u zadní brány, ale postavili jsme za ně i poslední stropní konstrukci v Paláci rizoletu, což znamená, že už jsou všechny tři sály nad sebou v tomto paláci kompletní. Teď už čekáme jen na krov a krytinu,“ vysvětluje Palacký s tím, že zbytek peněz bude použit na opravu kleneb sklípků a vyzdění příček v západním křídle hradu.

Jen s fasádou na Hauenštejně nespěchají. „Vím, že lidé by na hradě rádi viděli konečnou fasádu, ta by jen ale na bráně přišla na milion korun. Já raději dám tyto peníze na věci, které jsou opravdu potřeba a které nám doslova padají na hlavu,“ podotýká.

Příští rok se chce Palacký s opravou hradu vrátit zpět ke vstupnímu objektu brány. „Nyní jsme řešili problémy v ostatních čtyřech palácích. Naší vizí do příštího roku je, že bychom chtěli v bráně dokončit sněmovní sál a vnitřní komnaty, které by měly sloužit jako ubytování, toalety i pro správu hradu,“ dodává.