Pražský podnikatel Pavel Palacký je na Karlovarsku známý především díky tomu, že koupil zchátralý hrad Hauenštejn, který se snaží už sedm let zrekonstruovat. Palacký byl však na konci května obžalován z toho, že vybral peníze na dětské tábory, které se nakonec neuskutečnily. Státní zastupitelství ho tak viní z toho, že se obohatil na úkor dětí a jejich rodičů.

Palacký vysvětluje, že problém vznikl v polovině roku 2002 ve společnosti SM Grál, kde byl on společně s Janem Vodou jednateli, a obchodní partneři neplnili své závazky. „V té době jsme už měli za sebou jedenáct let organizování dětských táborů, které byly různě zaměřené, třeba na koně či indiánskou kulturu. Tehdy jsme objednali jízdu na koních a také ji zaplatili. Služba nám ale zprostředkována nebyla, a tak jsme se museli obrátit na jiný subjekt a jízdu jsme tak zaplatili dvakrát. Tím nám tehdy vznikly dvě největší pohledávky u našich obchodních partnerů, jejichž výše nakonec dosáhla půl milionu korun,“ líčí případ Palacký. Dále uvádí, že SM Grál se tenkrát obrátila na soud, aby pohledávky od partnerů vymohla. Soud sice SM Grál podle Palackého vyhrála, peníze zpět ale nezískala. Tábory však společnost organizovala dále a od rodičů tak vybrala dva miliony korun.

„Stále jsme si mysleli, že to zvládneme. Půl milionu od věřitelů nám ale chybělo. Kdybychom ho měli, tak bychom celou situaci nějak ustáli. Místo toho jsme ale na sebe museli vyhlásit konkurz kvůli druhotné platební neschopnosti. Na základě doporučení právníka jsme se pro něj rozhodli ještě před sezonou, a tak se ani jeden tábor pro celkem pět set dětí neuskutečnil,“ poznamenává.

Podle majitele Hauenštejna však jen do přípravy táborů v roce 2002 společnost investovala milion korun, zbývající milion z vybraných dvou milionů od rodičů se vrátil do konkurzní podstaty.

Dita Klavíková, náměstkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 10, které tento případ dozoruje, včera uvedla, že soud je nyní odročen a bude pokračovat výslechem dalších svědků.
Kauzu sleduje i Jan Bureš (ODS), starosta Ostrova, který už několik let Palackému se záchranou Hauenštejna finančně pomáhá. „Pravidelně na hrad uvolňujeme padesát tisíc korun. Funguje to tak, že my objednáme práce, zkontrolujeme je, zda jsou provedené, a pak je zaplatíme. Co se týče soudu, není to dobrá zpráva. Doporučil jsem proto panu Palackému, ať si tento problém co nejrychleji vyřeší, protože to nedělá dobrý dojem,“ dodává Bureš.