Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvednou krajští radní ruku pro trestní oznámení? To zvažují

Karlovarský kraj - Hejtman hodlá podat trestní oznámení kvůli auditu vnemocnici na neznámého pachatele

31.8.2008
SDÍLEJ:

Krizový management? Manažeři České zdravotní (zprava David Hanzl, Miloš Dobiáš) měli za úkol odborně a koncepčně řídit krajskou nemocnici. Výsledek? Ztráta 120 milionů, krize.Foto: DENÍK/Archiv KD

Koho budou policejní orgány vyšetřovat kvůli alarmujícím závěrům forenzního auditu na Karlovarskou krajskou nemocnici? To nyní zajímá jak veřejnost, tak krajské politiky.

„To podají trestní oznámení sami na sebe? Vždyť oni byli členy dozorčí rady nemocnice. Oni měli manažery kontrolovat a prověřovat. To byla jejich povinnost,“ uvedl jeden z krajských zastupitelů, který si nepřál být jmenován.

Hejtman Josef Pavel po zveřejnění auditu zdůraznil, že je rozhodnut podat čtyři trestní oznámení na neznámého pachatele. „A to pro porušení zákona za zkreslování údajů o stavu hospodaření, pro porušení pravidel v hospodářském styku, pro podezření z pletich při veřejné soutěži a pro porušení povinnosti při správě cizího majetku.“

Přitom ale právě hejtman a jeho dva náměstci, Jiří Mutinský a Petr Horký, byli mimo dalších členů členy dozorčí rady krajské nemocnice, která měla vyšší pravomoce než představenstvo.

Členové dozorčí rady mohli nahlížet do všech dokladů a záznamů a kontrolovat, zda účetní zápisy byly řádně vedeny v souladu s právními předpisy, stanovami a pokyny valné hromady.

„Dozorčí rada splnila své povinnosti v souladu se zákonem. Dostávala dokumenty, například účetní audity od renomovaných firem opatřené kulatým razítkem. Nebyl důvod je zpochybnit,“ citovala hejtmanovo stanovisko mluvčí kraje Andrea Bocková.

V polovině roku 2007 se zjistilo, že jde nemocnice do ztrát a dozorčí rada vyzvala k rezignaci finančního ředitele Vladimíra Keřku a uložila představenstvu učinit všechny kroky ke zmírnění ztráty. „Zároveň rozhodla o neprodloužení smlouvy s Českou zdravotní. Až z forenzního auditu vyplynulo, že chybí řada dokumentů z let 2004 až 2006 a došlo ke zkreslení informací o stavu hospodaření. Proto se hejtman rozhodl podat trestní oznámení na neznámého pachatele,“ vysvětlila mluvčí Bocková.

„Skutečně jsme se snažili je tlačit k zodpovědnosti. David Hanzl z České zdravotní nám podával taková vysvětlení, že to vypadalo věrohodně. Je těžké k tomu něco dodávat. Soubor opatření, který nyní rada kraje přijala k nápravě, je vyčerpávající,“ uvedl hejtmanův náměstek Horký. Ten zatím není rozhodnut, zda pro trestní oznámení zvedne ruku. „Rozhodnu se, až uvidím odůvodnění,“ dodal.

Horký se zároveň ohradil proti části auditu, který je věnován dozorčí radě a uvedena věta, že připustil, že dozorčí rada poprvé zaznamenala zhoršující se situaci již na konci roku 2006. „To je vytrženo z kontextu. Konstatoval jsem, že jsme se na každém jednání dozorčí rady zabývali ekonomickou situací v nemocnici a že jsme vždy dostali dostatečné vysvětlení případných odchylek od předpokladů či plánu,“ zdůraznil Horký.

Výhrady k částem auditu má i Jiří Mutinský. Podle něj má zpráva nevyvážený charakter. Vadí mu, že se audit věnoval především hospodaření v KKN v letech 2006 a 2007. V té době totiž právě on seděl v dozorčí radě KKN. „Roky 2004 a 2005 mají minoritní podíl,“ uvedl Mutinský. V auditu například postrádá rozbor vlivu zdravotních pojišťoven na hospodaření nemocnice. „Není mi ani jasné, proč nebyly k dispozici zápisy z ekonomické skupiny při vedení KKN, když nyní jsou někteří její členové fyzicky dostupní,“ dodal krajský radní pro zdravotnictví.

Krajského zastupitele Jaroslava Borku (KSČM), který si měl možnost audit prostudovat jen zběžně, naopak pobouřil průvodní dopis hejtmana Pavla, který je obsahem této závažné zprávy. „Píše nám v něm, že sice můžeme podniknout jakékoliv kroky, ty by ale podle něho neměly mít negativní dopad na další budoucnost nemocnice. Jak toto může hejtman napsat, když všechny kroky pro další úspěšný chod nemocnice, které jsme navrhovali jako opozice, právě vedení kraje nebylo schopné akceptovat. Toto je výsměchem krajských zastupitelů,“ poznamenal Borka.

Borka už si po nahlédnutí do auditu stačil udělat svůj obrázek. „Jsem toho názoru, že pochybení je na straně jak rady kraje, tak i úředníků, ale i managementu, který si z nemocnice udělal procházku ekonomickým růžovým sadem,“ dodal Borka.

Například ekonomický náměstek hejtmana Jiří Červenka (ODS) ale prohlásil, že odpovědnost je věcí dozorčí rady nemocnice. „Ta byla jasná. Po prostudování auditu bych chtěl jeho závěry porovnat se svými, které jsem zpracoval už v dřívejší zprávě. Jinak bych to komentovat nechtěl. Nebudu nikomu škodit, i když do krajského zastupitelstva už nekandiduji,“ prohlásil náměstek Červenka.

Podle krajského radního Luboše Orálka (ODS) je věcí policie zjistit trestně právní odpovědnost konkrétních osob. „Pokud se ukáže pochybení, tak ať za to daní lidé nesou politickou odpovědnost,“ konstatoval Orálek.

Krajská zastupitelka Olga Haláková (KDU–ČSL) zatím audit nečetla. Povědomí o tom, co je jeho obsahem, ale má. „Věřím, že lidé, kteří mají za takový výsledek odpovědnost, se k tomu řádně postaví,“ reagovala zastupitelka.

Také krajský zastupitel Jaroslav Businský (KSČM) neměl zatím čas si audit prostudovat. „Ale docela se na to těším. Co jsem zaznamenal z médií, tak to bude zřejmě hodně zajímavé čtení,“ zavtipkoval Businský a dodal: „Obsahem auditu je navíc to, co jsme kritizovali celou dobu. Dokonce jsme dali stížnost na antimonopolní úřad. Nyní se potvrdila jen ta skutečnost, na kterou jsme opakovaně na jednáních zastupitelstva upozorňovali.“

IVANA KALINOVÁ (iva)

JANA KOPECKÁ (jako)

Místo události:
31.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení