Na typickou absurditu správy církevního majetku nás upozornil loketský farář Jiří Majkov. Ten totiž, až na základě sdělení finančního úřadu zjistil, že do jeho farnosti spadá i zchátralý kostel v Nové Vsi.

„Po válce kostel zabrali vojáci a v šedesátých letech přešel nějakým způsobem na obec, která v něm provozovala kulturní dům. Postupně byl objekt devastován a po revoluci z něj byly vyjmuty dřevěné stropy. Ty prošly před nedávnem restauračním procesem a jsou nyní nainstalovány na loketském hradě,“ říká Majkov a pokračuje: „Paradoxní je, že teď památkáři chtějí na církvi, ať se o tu ruinu postaráme pod hrozbou vysokých pokut. Obec od toho dává ruku pryč.“

Podle Majkova nejsou hlavním problémem správy církevních nemovitostí fary, ale samotné kostely a kaple. „Fary lze prodat, nebo je pronajmout, ale co s kostelem? To je přeci jenom specifická stavba k určitému účelu. Vím o případu, kde z kostelu udělali restauraci, ale noví provozovatelé s ním pak měli velký problém už jenom s vytápěním takového prostoru,“ řekl Majkov. V jeho loketské farnosti uvedl jako příklad pronajmu fary Krásno, kde pracuje občanské sdružení s mládeží. V Nových Hamrech na Karlovarsku byla fara před pár lety prodána a dnes je tu horský penzion. Ostatně z internetových stránek Plzeňského biskubství (www.bip.cz) vyplývá, že od roku 2005 prodali celkem 36 domů, převážně bývalých far.

V současné době jsou na stejné internetové adrese k mání například fara v Habartově za necelý půl milionu korun nebo objekt v Krásném údolí za 365 tisíc. Církev nenabízí ale jen budovy. K prodeji jsou vyvěšen například i pozemky ve Štědré mezi Toužimí a Bochovem. „Absurdní je, že ani komunisté nepřistoupili ve své době na odluku církve od státu, protože si uvědomili, jak jsou faráři pro ně levní správci památek,“ poznamenal loketský farář Jiří Majkov k době, ve které přitom nejvíce došlo k devastaci církevních objektů.