Sociální demokraté v Karlovarském kraji jsou na koni. Právě ČSSD je totiž nyní stranou, na které závisí složení nové krajské koalice. Možností, s kým půjde do vedení kraje, má celou řadu. Žádná konkrétní se však ani včera ještě nerýsovala. Teprve teď začínají ta nejdůležitější jednání. První oficiální se koná ve čtvrtek v Sokolově, kam ČSSD pozvala všechny politické subjekty.

„Do vyjednávacího týmu jsme nominovali lídra Josefa Novotného, Tomáše Hybnera a mě,“ informoval předseda Krajského výkonného výboru ČSSD Pavel Poc. Upřesnil, že sociální demokracie si bude nárokovat post hejtmana a čtyř radních z devíti.

Pro sociální demokraty budou při vyjednávání rozhodující požadavky, z nichž ČSSD neustoupí. „To znamená, že s tím, kdo nebude souhlasit s našimi třemi požadavky, do koalice nepůjdeme,“ zdůraznil Poc. Dodal, že pokud si kdokoliv představuje, že se ČSSD bude řídit něčím jiným než svým programem, tak se prostě mýlí.

„Jak bude povolební koalice vypadat, to záleží na vítězi voleb. Čekáme, že budeme osloveni. Jsem na to připraven,“ uvedl Josef Pavel, lídr ODS.
„Jsme připraveni na nabídky všech vítězných stran. Máme své programové priority, do jednání chceme vstoupit bez personálních požadavků,“ uvedl Jiří Kotek, budoucí zastupitel Alternativy. Na dotaz, zda už uskupení absolvovalo zásadní koaliční jednání, včera odvětil: „Individuálně jsme zatím hovořili jen s Doktory, oficiálně ještě s nikým. Předpokládám, že k tomu dojde dnes večer.“

Ve čtvrtek se sejde ČSSD i Koalice pro Karlovarský kraj. „Zatím jsme nedostali žádnou oficiální nabídku a tato schůzka má být spíše o možnosti spolupráce než o vytvoření koalice,“ prohlásil lídr Josef Malý, který se domnívá, že koalice bude ze strategických důvodů sestavena až po druhém kole voleb do Senátu.

Pro Malého není například problém spolupracovat s Alternativou. „Koalice by měla být co nejširší. Nepočítám však s tím, že v opozici zůstane ODS, v ní skončí zřejmě jiná strana,“ dodal lídr KKK.

Čekají i komunisté. „S ČSSD jsme zatím jednali neformálně. Kromě gratulací jsme sdělili, že jsme připraveni pro jednání. K tomu by mělo dojít ve čtvrtek,“ uvedl lídr KSČM Jaroslav Borka. Toho drtivé vítězství ČSSD překvapilo. „Nečekal jsem, že se ODS propadne o dvanáct mandátů. My jsme sice přišli o čtyři, ale získali jsme lepší pozici pro vyjednávání. Takže uvidíme,“ dodal Borka.
ČSSD už oslovila i Doktory, kteří budou mít v zastupitelstvu své čtyři zástupce. „Budeme jednat ve čtvrtek. Vyloučena je u nás koalice s ODS,“ uvedla Berenika Podzemská, lídr Doktorů.

(iva, jako)