Do čela Karlovarského kraje byl včera na ustavujícím jednání nového krajského zastupitelstva podle předpokladů zvolen Josef Novotný (ČSSD). Ve veřejném hlasování pro něj zvedlo ruku 29 koaličních zastupitelů. Jeho statutárním zástupcem bude ekonomický krajský náměstek Martin Havel (ČCSD), jehož krajští zastupitelé do funkce vynesli třiceti hlasy. Krajské zastupitelstvo pak zvolilo další tři náměstky, čtyři radní (viz. box) a nové obsazení výborů. Pro příští čtyři roky bude Karlovarskému kraji vládnout koalice ČSSD společně s hnutím Dokroři a komunisty.

Krajské vedení

Koalice ČSSD, KSČM a Doktoři.
Hejtman: Josef Novotný (ČSSD)
Náměstek pro ekonomiku :
Martin Havel ( ČSSD)
Náměstek pro dopravu a regionální rozvoj: Petr Navrátil (ČSSD)
Náměstek pro sociální věci:
Miroslav Čermák (ČSSD)
Náměstek pro majetek:
Jaroslav Borka (KSČM)
Radní pro životní prostředí:
Jaroslav Bradáč (ČSSD)
Radní pro zdravotnictví:
Berenika Podzemská (Dotkoři)
Radní pro školství:
Vrtaislav Emmler (Doktoři)
Radní pro kulturu:
Eva Valjentová (KSČM)

I když šlo o vůbec první jednání zastupitelstva po volbách, rokování nebylo zdaleka tak klidné. První, kdo se o to postaral, byl předseda zastupitelského klubu ODS Radomil Gold se svým prohlášením. Ten například zmínil, že ODS nenese vinu za prohrané volby v kraji.

„ODS přijala výsledek voleb s pokorou a byla připravena ke konstruktivnímu uspořádání kraje, očekávali jsme kontinuitu v nastartovaných projektech. ODS se proto nemůže smířit s postupem ČSSD při sestavování krajské vlády, kdy zablokovala jednání s ostatními demokratickými uskupeními poté, co oznámila spolupráci s KSČM. Komunistická strana tak nastupuje do vlády kraje v předvečer výročí pádu totalitní moci, a to je špatná zpráva pro tuto zemi,“ prohlásil Gold, čímž rozpoutal diskusi v jednacím sále.

Nový krajský zastupitel Václav Larva (ČSSD) na to zaregoval: „Zaráží mě totální nereflexe na výsledky voleb.“ Podobný názor měl i Bohdan Havel z Alternativy, který připomněl, že výsledek voleb je politickým obrazem ODS.

Na to Josef Murčo (KSČM) připomněl, že komunisté byli na kraji dlouhé roky v opozici. „Spolupracovali jsme v komisích i ve výborech. Tito lidé si nezaslouží, aby byli za svou dobrou práci kritizováni,“ dodal.

Proti koalici s KSČM vystoupil se svým příspěvkem také Jiří Kotek (Alternativa): „KSČM nemá právo vystupovat na politické scéně v České republice. Komunistická strana svou minulost jasně neodhodila,“ prohlásil Kotek.

Ivana Kalinová, Jana Kopecká