Jak účinně bojovat proti vším, které se rozmohly mezi dětmi v nižších ročnících karlovarské školy Dukelských hrdinů? S tím si v těchto dnech lámou hlavu samotné děti, ale především jejich rodiče a učitelé.
„V první řadě je třeba děti odvšivit v jednom termínu, nejlépě během víkendu. Nemá totiž cenu, aby jedna maminka dítě zbavila vší v úterý a druhá třeba v pátek. Mezi tím se totiž zase jeden od toho druhého nakazí,“ radí krajská hygienička Jitka Landová. Zároveň uklidnila rodiče, že vši už dneska nejsou přenašeči infekčních nemocí, jak tomu bylo třeba ve válečných dobách.
„S rodiči je to někdy složité. Nevědí si s parazity rady. Když už koupí účinný šampon, nevyperou všechno oblečení, povlečení na postel či čepice, a tak se dítě znovu zavšiví. Například jedna z maminek sice zbavila dítě vší, ale pak mu dala nevypranou čepici,“ říká ředitelka školy Dukelských hrdinů Eva Doušová.
Podle magistry Drahoslavy Bartošové ze Dvorů je v současné době na trhu několik skutečně účinných preparátů, například nový Hedrin. „Je jich ale víc, stojí přibližně stejně, kolem dvě stě padesáti korun,“ říká lékárnice.
ˇChytnout´ vši i v dnešní době není bohužel až tak složité, jak by se na první pohled zdálo. Stačí k tomu občas i jízda autobusem či vlakem. Vši se snadněji roznášejí mezi menšími dětmi, které bývají při hře více ve fyzickém kontaktu než starší žáci.
„Vši se čas od času objevují také v naší škole, stejně tak jako jinde. Nyní jsme je však tady už delší dobu neměli,“ říká pedagožka Anna Siebenbergerová, která učí na prvním stupni v karlovarské základní škole jazyků.
„Zkoušela jsem odvšivit syna tradičním difusilem, ale nepomohlo to. Zkusíme něco jiného. Někdo sice radil, abychom vyzkoušeli i šampon pro psy, ale to bych se opravdu bála. Hlavně kvůli alergické reakci,“ řekla Zdena Bláhová, matka jednoho z dětí.