Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) včera potvrdil rozhodnutí o udělení půlmilionové pokuty za „karlovarskou losovačkuK, tedy za omezení uchazečů losem v rámci výběrového řízení na stavbu multifunkční haly.

Pokutu ve stejné výši udělil úřad městu za nestandardní losování už loni v říjnu, Karlovy Vary ale proti tomu podaly rozklad. „Námitky uvedené zadavatelem považuji za neopodstatněné a potvrzuji tak, že postup zadavatele mohl podstatně ovlivnit hodnocení nabídek. Omezení počtu zájemců pro účast v užším řízení je totiž klíčovou fází, v níž jsou vybíráni ti, kteří budou vyzváni k podání nabídky,“ informoval šéf ÚOHS Martin Pecina.
Úřad se svým předsedou vycházel především z videozáznamu. Losování posledních dvou tahů, během nichž byl vybrán i konečný finální zhotovitel Syner – BauStav – Metrostav, trvalo podle Peciny o znatelně delší dobu než v předchozích třech případech. „Ze záznamu je zřejmé, že osoba, která losování provedla, manipulovala s lístky v losovací nádobě. Takové jednání, a to z jakýchkoli důvodů, nelze přitom označit za transparentní,“ konstatoval Pecina.
Dodal, že Karlovy Vary v tomto případě porušily zákon o veřejných zakázkách, když neprovedly transparentním způsobem omezení počtu zájemců pro účast v užším řízení. Upozornil také na to, že město si na výběrové řízení najalo firmu Stormen, která následně bez řádného odůvodnění pověřila losováním společnost Stone Block. „Omezení počtu zájemců pro účast v soutěži tak provedla v šetřeném případě osoba odlišná od zadavatele i od osoby pověřené výkonem zadavatelských činností. Pověření společnosti Stone Block přitom schválilo město až dodatečně. Již tento postup vzbuzuje pochybnosti o regulérnosti a dostatečné transparentnosti úkonů zadavatele,“ uzavřel šéf ÚOHS.

Vedení radnice ale jakékoliv pochybení na své straně odmítá. „Písemné rozhodnutí jsme ještě neobdrželi, nemůžeme na něj oficiálně reagovat. Média budou včas informována o krocích, které podnikneme, případně jakých opravných prostředků využijeme,“ tlumočil stanovisko náměstka Tomáše Hybnera (ČSSD) mluvčí Lukáš Pokorný a dodal: „Nejsme si vědomi nezákonného postupu. Jestli někdo jednal nezákonně, pak ne magistrát, ale subjekt, který losování zajišťoval. Jedním z opravných prostředků by mohlo být i podání správní žaloby,“ vzkázal Pokorný.
Losování však přihlíželi čtyři zástupci města – náměstek Petr Keřka (ODS), mluvčí radnice Jakub Kaválek, právník Tomáš Vodenka a úředník odboru investic Daniel Riedl.

Oni všichni v minulosti už ale uvedli, že na losování neshledali nic nestandardního.

Zatímco město dělá mrtvého brouka, šéf firmy Stormen Jiří Pilský se zřejmě rozhodl, že pokutu zaplatí sám. „Čekal jsem takový výsledek. Budu postupovat podle smlouvy s městem,“ podotkl Pilský. V té stojí, že za případné škody související se zakázkou bude odpovědný právě Stormen.
Opozice takový závěr očekávala. „Bohužel to trvalo dalších pět měsíců. Koalice zatím do výstavby haly napumpovala 400 milionů a tím dovedla stavbu do těžko řešitelné polohy. Naprosto nepochopitelně ignorovala skutečnost, že rozpuštění miliardy z rozpočtu se děje mimo zákonný rámec. Dělá to z nás všech opravdu mafiánskou společnost a těžko můžeme do světa hlásat, jak jsme výstavní a exkluzivní město. Koalice nás vrhá do spolku balkánsko-východních kultur. Teď je na řadě policie a zastupitelství,“ říká opoziční zastupitel Jiří Kotek (SNK–ED).

(Jana Kopecká, Ivana Kalinová)