Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejvíc v kurzu je tráva

Karlovarský kraj - Mladí se scházejí na místech, kde na ně není tolik vidět

17.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Kristián Šujan

Nejenom alkohol a cigarety, ale i marihuana, zneužívání léků a tvrdé drogy jsou v Karlovarském kraji realitou. Bohužel i mezi nezletilými. Potvrzují to jak statistiky, tak i odborníci z AT (alkoholismus a toxikománie) poradny a protidrogových center. „U dospělých v naší AT poradně v Karlových Varech jednoznačně převládá alkoholismus a poměr mezi muži a ženami je tak asi 2 : 1,“ řekla Deníku vedoucí centra Martina Frýbortová. Poradna se však nezaobírá problematikou mladistvých. Podle údajů z protidrogového K – centra v ulici Krále Jiřího v Karlových Varech je mezi mladými situace jiná a z jejich klientů převažují narkomané.

S alkoholem mnohdy experimentují děti na Sokolovsku. A to například v Chodově, kde pro tamní strážníky není opilá mládež žádnou novinkou. „Zrovna nedávno posedávalo na dětském hřišti několik dětí a mezi nimi i tři dívky, které popíjely krabicové víno. Na místě pak policisté zjistili, že zde jedna ze slečen slavila osmnácté narozeniny a přitom několik doušku alkoholu nabídla své nezletilé kamarádce,“ sdělil Ladislav Staněk ze Střediska prevence kriminality v Chodově. „Celou věc jsem potom řešili v našem středisku a za účasti sociálního odboru města,“ doplnil.
Občas strážníci také nahlédnou do hospod a heren. „Minulý týden jsme při kontrole restauračních zařízení objevili několik mladistvých a vzhledem k tomu, že na místě nebyl přítomen žádný jejich zákonný zástupce, byly tyto osoby převezeny do místa bydliště a předány rodičům,“ uvedl chodovský preventista.

Zrakům strážníků neunikají ani nezletilí kuřáci. „Jednou jsme za garážemi vychytali dva záškoláky, kteří zde vesele pokuřovali a těšili se, jak jim odpadla páteční školní povinnost. Prodloužený víkend jim však strážníci netolerovali a hříšníky rozvezli do škol,“ zavzpomínal Staněk.
Zkušenost z nezletilými popíjející alkohol má i město Loket, kde policie v loňském roce zasahovala několikrát. Starosta Jaroslav Hlavsa k tomu říká: „Problém konzumace alkoholu nebo i lehkých drog u mladistvích máme především na veřejných, byť skrytých prostranstvích.“

Nejoblíbenější, tak zvanou lehkou drogou u mladistvých je ´tráva´. „Marihuana je cizím prvkem do psychiky,“ konstatoval psycholog Ján Pobežal z Chebu. „Něco umělého vás přivede do dobré nálady, jenže za to jinde zaplatíte. U častých konzumentů vznikají sklony k psychickým nemocem, jako je například schizofrenie,“ dodal. I přesto si někteří lidé nedají říct. „Je to přírodní látka,“ snažil se vysvětlit šestnáctiletý 'spotřebitel' Lukáš z Mariánských Lázní. „Nevidím na ní nic špatného. Kdyby byly její negativní vlivy natolik vážné, tak by v některých státech přeci nebyla legalizovaná, ne? Dokonce si myslím, že například alkohol je škodlivější, než tráva.“
Navíc dodal, že ačkoliv má k marihuaně kladný vztah, o tom, že by zkusil tvrdší drogu, nikdy neuvažoval. „Znám kolem sebe spoustu konzumentů trávy, kteří k tvrdším drogám nespadli.“ Sehnat drogu na Chebsku, ale i Sokolovsku nebo Karlovarsku, není podle mladých lidí žádný problém.

Zatímco o drogách u svých dětí rodiče mnohdy vůbec nevědí, u alkoholismu je to jinak. Podle odborníků je problém často už v rodině. „Rodiče dají dítěti 'jen' trochu ochutnat,“ řekl psycholog Ján Pobežal z Chebu. „Dítě však nemá pít vůbec žádný alkohol. Věková hranice experimentování s alkoholem je tak jako tak už několik let nepřípustně nízká. Čím mladší člověk začne s pravidelnou konzumací alkoholu, tím snáz se později stane závislým.

(pga, sim, sta)17.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení