Členové Národní gardy, kterou zřídila krajně pravicovová Národní strana, se chystají už od dnešního dne hlídkovat před školou Jana Ámose Komenského v karlovarské čtvrti Horní Drahovice. Důvodem mají být opakovaná napadení zdejších žáků.

Osm příslušníků gardy podle informací Deníku už v sobotu monitorovalo terén. Obcházelo místní obyvatele a nabízelo jim právní i fyzickou pomoc v případě útoků ze strany Romů.

K prvním incidentům došlo před drahovickou školou letos v zimě. Někteří žáci si stěžovali, že je obtěžují romské děti, které jim sprostě nadávají, výjimkou neměly být ani krádeže mobilních telefonů. Od té doby si řada rodičů raději pro své děti do školy dochází. „Od čeho máme policii a strážníky, když jejich práci má suplovat Národní garda?“ nechápala Marie z Plzně, která si přišla do školy pro svou devítiletou vnučku.

„Dalo se to čekat,“ poznamenala k aktivitám Národní gardy Jindra Burzičová, matka Andrey, která navštěvuje první třídu školy. Hlídky Národní gardy vítá. „Andreu nepouštím samotnou ani před dům,“ dodala matka, která bydlí nedaleko školy.

Ředitelka školy Monika Fraňková odmítla situaci komentovat. Nepotvrdila ani zprávy, že už s jejími členy jednala. „Setkání proběhlo, ale chápeme paní ředitelku, že jí nevyhovuje přílišná medializace,“ píše se v prohlášení gardistů uveřejněném na webu Národní strany.
„Město udělalo dost pro to, aby se situace uklidnila. Svědčí o tom i posílené hlídky strážníků městské policie. Vše ještě budeme řešit 1. července na zasedání rady,“ uvedla Jana Petříková (ČSSD), náměstkyně karlovarské primátorky.

(jako, koz)