„To se člověk načeká, když v lidech hledá člověka,“ to je motto hnutí Doktoři za uzdravení společnosti (SOOS), které založili lékaři Karlovarské krajské nemocnice. Chtějí kandidovat a také uspět v letošních krajských volbách.

Hnutí sdružuje lékaře, učitele, právníky i podnikatele. „Jsou to lidé, kteří se domnívají, že čas ´nekompetentních rozhodnutí současných krajských politiků již vypršel a nadešel čas slušných lidí, kteří se dosud mlčky drželi své profese´,“ vysvětlil lékař Vít Baloun, předseda přípravného výboru hnutí.
Základním cílem hnutí SOOS je podle Balouna snaha zabránit privatizaci Karlovarské krajské nemocnice a její další devastaci. „Za naše priority považujeme také školství, sociální oblast, dopravu, kulturu, právo a důraz klademe i na postavení rodin s dětmi,“ dodal Baloun.

A proč lékaři vůbec hnutí založili? Krize v karlovarské nemocnici, která po transformaci na akciovou společnost vykazuje obrovské finanční ztráty. Lékařům vadila nekompetentnost manažerů České zdravotní, za jejichž rozhodování se nemocnice propadala do stále vyšších dluhů (nyní je to už 120 milionů), naprostá nečinnost a absence politické odpovědnosti krajských politiků. „Přes ujištování vedení kraje, že nešlo a nejde o žádnou krizi, výhledy nejsou dobré. Prosakují informace o chystané kapitalizaci dluhu, tedy o cílené privatizaci nemocnice. Kdo tento stav způsobil, je nabíledni. Je to politické vedení Karlovarského kraje,“ konstatoval Baloun. Mezi řečí se zmínil o tom, že od výkonného ředitele krajské nemocnice Jana Ference mají lékaři opět skandální zákaz komunikovat s médii.

Hejtman kraje Josef Pavel označuje obavy z privatizace nemocnice za zcela nepodložené a ostře se proti tomu ohrazuje. „Je až neuvěřitelné, jak snadno se dá manipulovat fakty a bohužel i některými slušnými lidmi, kteří to jistě myslí s nemocnicí dobře a jsou to vynikající odborníci,“ říká .

Podle Pavla nikdo z vedení nemocnice, včetně předsedy představenstva Jiřího Fojtíka nikdy nedostal ani náznakem jakékoli zadání, směřující k přípravě privatizace. „Vždyť jde proboha o vážnou a i ekonomicky a manažersky náročnou věc, (mám tím na mysli privatizaci špitálu), která se prostě nedá zařídit tajně, spiklenecky ze strany kraje a připravit od zeleného stolu z nějaké kanceláře. V případě údajné privatizace nemocnice jde o stejnou blamáž, jako s dnes už legendární smlouvou na nevýhodný pronájem lukrativního pracoviště dialýzy na interně v Karlových Varech. Nikdo ji neviděl, přesto o ní kde kdo mluví jako o dalším ´podrazu´ ze strany kraje. Přitom je to holý nesmysl.“

Fojtík privatizaci nemocnice popírá. „Musel bych o přípravě vědět. To nejde utajit. To by musela být opravdová konspirace,“ říká ekonom, který je ve funkci zhruba dva měsíce.

Zatímco lídry velkých politických stran rozhodnutí lékařů kandidovat v krajských volbách znervóznilo, členové menších už přemýšlejí, jak s nimi spojit síly.
“Když se v kraji dokážeme domluvit, pak budeme respektovanými politickými partnery, uvedl senátor Jan Horník (SNK/ED).

(Ivana Kalinová, Silvie Risová)