Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výsledek auditu: Kraj podává trestní oznámení

Karlovarský kraj - Předražený nákup léků, zkreslování účetnictví, porušení zákona o zakázkách, to vše odhalil forenzní audit. Kraj podává trestní oznámení na neznámého pachatele

27.8.2008 57
SDÍLEJ:

Audit KKN: Hejtman Josef Pavel (ODS) necítí odpovědnost za výsledky hospodaření KKN.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Šokující svědectví o hospodaření Karlovarské krajské nemocnice, a.s. (KKN), prokázal forenzní audit. Dokument nechal zpracovat Karlovarský kraj a audit, kromě ukončení smlouvy se společností Česká zdravotní, byl jednou z podmínek protestujících lékařů na přelomu letošního roku. Krize v KKN nakonec vyústila v demonstrace zdravotníků a odstoupení většiny primářů z jejich postů.

Audit prověřoval hospodaření karlovarské, chebské a sokolovské nemocnice v roce 2004 a KKN až do roku 2007. To, co auditoři odhalili, je šokujícím svědectvím. „Byl porušován zákon o zadávání veřejných zakázek a výběrových řízeních, odhalil střet zájmů, porušování etického kodexu zaměstnanců a zabýval se hospodařením se zdravotnickým materiálem a léky,“ uvedl hejtman Josef Pavel (ODS). Dodal, že zmizela podstatná část dokumentů z let 2004 až 2006. „Zřejmě na tom měl někdo zájem,“ řekl hejtman, podle něhož se v nemocnici zvyšovaly mzdy lékařů, jež jsou nyní vysoko nad celostátním průměrem. „V tom lámeme rekordy, zatímco zdravotní sestry mají platy podprůměrné,“ podotkl hejtman Pavel.

Ten je po alarmujících závěrech rozhodnut podat čtyři trestní oznámení na neznámého pachatele. „A to pro porušení zákona ze zkreslování údajů o stavu hospodaření, pro porušení pravidel v hospodářském styku, pro podezření z pletich při veřejné soutěži a pro porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ zdůraznil Pavel.

Hejtman zatím nechce komentovat odpovědnost konkrétních osob. „Pro nás je nyní prioritou stanovit harmonogram opatření. Ten bychom měli obdržet do 2. září. Pak se budeme bavit o odpovědnosti jednotlivých osob,“ uvedl Pavel.

Audit poukázal na pochybení managementu, který nastoupil pod vedením České zdravotní (ČZ), ale i chybu vedení, které v nemocnici působilo před nástupem této společnosti. Někteří lidé však v čele KKN zůstávají i nadále. Hejtman odmítl odpovědět, zda se ze špatných výsledků budou zpovídat i oni. „Trestně právní odpovědnost mají v prvé řadě před zákonem lidé z managementu, kterým to vyplývá ze zákona,“ odvětil.

„Výsledky auditu neznám, nikdo mě s nimi neseznámil a ani mi nenabídl, abych si audit mohl prostudovat. Nemůžu se proto vyjádřit, co je jeho obsahem,“ reagoval Jiří Štefan, současný ředitel karlovarské nemocnice, který tuto funkci zastával i před nástupem ČZ. „Nevím proto, za co bych měl nést odpovědnost. Domnívám se, že jsem nemocnici vedl správně a nejsem si vědom, že bych udělal něco špatně,“ dodal Štefan.

Za to, co se stalo, hejtman, který byl zároveň členem dozorčí rady nemocnice, necítí žádnou odpovědnost. „Já mám před zákonem svědomí čisté. Dostávali jsme průběžné informace o stavu hospodaření i auditované uzávěrky. Nemám z toho ale nejlepší pocit. Česká zdravotní mě zklamala. Ale musím věřit lidem, s nimiž děláme. Dostávali jsme jiné informace a byli jsme uváděni v omyl,“ uvedl hejtman, který zároveň popřel, že by ČZ kraj neprodloužil smlouvu na nátlak lékařů.
Za jejího působení narostl dluh KKN do výše sto dvaceti milionů korun. „V polovině roku 2007 jsme věděli, že se nemocnice propadá do dluhů a že tato společnost v nemocici skončí,“ dodal Pavel. Krajští radní, kteří se s tristními závěry auditu už seznámili, uložili současnému managementu KKN zjednat okamžitou nápravu.
Jak uvedl náměstek Jan Zborník (ODS), představenstvu KKN už zadal úkol vyčíslit škody v letech 2004 až 2007, které vznikly v souvislosti zejména s nákupem léků a zdravotnického materiálu. „Tuto škodu budeme vymáhat všemi možnými prostředky,“ doplnil Zborník. Jaký je objem této škody, však vedení kraje zatím neví.

(IVANA KALINOVÁ, JANA KOPECKÁ)

Místo události:
27.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 57
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Viktorie Zetková a Lukáš Urbánek.

Chebští tanečníci opět zabodovali

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

V Teplé budou mluvit o čokoládě

Teplá - Potěšení, lék i přítel, vším tím může být pro své milovníky čokoláda. A právě o ní bude přednáška Život s vášní a čokoládou. 

Stávka: Lékaři i lékárníci protestují

Karlovarský kraj - V Karlovarském kraji chybí mladí lékaři, kteří by měli zájem o praktické lékařství. A stát i té hrstce, která léčí, hází klacky pod nohy. Proto se dnes zvedla vlna odporu ve stávce proti EET a elektronickým receptům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení