Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Audit v KKN: smutné čtení...

Karlovarský kraj - Podle všeho si manažeři krajské nemocnice dělali, co chtěli. A stálo to miliony korun

7.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alexander Klimeš

Audit Karlovarské krajské nemocnice, který jsme zveřejnili na stránkách: karlovarsky.denik.cz, poukazuje na naprosto skandální hospodaření této instituce, jejímž zřizovatelem je Karlovarský kraj.

Například v „Přehledu zjištění auditorské firmy o transakcích s dodavateli v období po sloučení“ stojí (citujeme): „Identifikovali jsme opakované případy transakcí s dodavateli, kteří nebyli vybráni ve výběrovém řízení a u kterých nám nemohla být doložena smlouva.“ Auditoři poukazují také na naprosto netržní charakter vztahů mezi manažerskou společností a dodavateli. Bez předchozího výběrového řízení vyfakturoval jeden dodavatel zdravotnického materiálu KKN částku více než 42 milionů korun nebo v obdobném jiném případě částku 8,7 milionu korun!

Auditor upozorňuje také na podezřelé nákupy od dodavatelů, kteří jsou pouze zprostředkovateli (opět citujeme): „Zaznamenali jsme transakce s dodavatelem, který dodával nemocnici zboží výrobce zdravotnického materiálu, přičemž původní ceny výrobce byly tímto zprostředkovatelem výrazně navýšeny (dříve tento výrobce dodával zboží nemocnici přímo).“

V praxi to znamenalo, že manažeři, místo aby se snažili ušetřit při nákupu zdravotnického materiálu pro všechny tři nemocnice najednou v rámci synergického efektu, nakupovali tento materiál za vyšší ceny, nebo prostřednictvím zprostředkovatele opět za vyšší ceny.
Že to ovšem není problém pouze manažerů, o tom svědčí skutečnost, že auditoři neobdrželi žádný dokument, který by dokládal existenci písemných směrnic upravujících proces nákupů a výběrových řízení. Jediný takový dokument, vydaný společně odborem zdravotnictví a odborem majetkoprávním KÚKK dne 21. 4. 2004, stanoví, že nemocnice jsou povinny získat souhlas rady kraje s přípravnými pracemi a výsledky všech veřejných zakázek nad deset milionů korun.

Svoji důležitou úlohu v tomto případě měla sehrát dozorčí rada (Horký, Pavel, Mutinský – do 2008, Macháček, Jíšová – do ledna 2007). To se ale nestalo. „Dozorčí rada nepožadovala poskytnutí, a tudíž ani neschválila jednotlivé verze finančního plánu na rok 2007, který dle vyjádření Mgr. Hanzla prošel několika úpravami,“ píše se v auditu. Zároveň se v něm konstatuje, že se v zápisech neobjevuje reakce dozorčí rady na zhoršující se finanční situaci společnosti v polovině roku 2007.

Včera si na krajský úřad přijeli prohlédnout auditorskou zprávu i bývalí členové managementu David Hanzl a Miloš Dobiáš.
Na následné tiskové konferenci, ke které se obsáhleji vrátíme v příštích dnech, David Hanzl obhajoval kroky České zdravotní: „Není rozhodně pravda, že bychom nedělali výběrová řízení. Přestože jsme byli auditorům k dispozici, kontaktovala nás akorát nějaká neznámá paní, která se zajímala o odpisy. Auditorská zpráva za šest milionů není pro mne forenzním auditem v pravém slova smyslu. Očekával bych mnohem víc,“ řekl Hanzl, který tento dokument označil za paskvil.


Autor: Petr Zahradníček

7.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Žandovští hasiči bojují v anketě Dobrovolní hasiči roku

Dolní Žandov - Jako jediní zástupci Chebska bojují dobrovolní hasiči z Dolního Žandova o titul Dobrovolní hasiči roku 2017.

Traktorista srazil sloup na poli, měl skoro dvě promile alkoholu

Chebsko - Při práci na poli narazil traktorista do sloupu vysokého napětí, ten se skácel k zemi a poškodil další dva sloupy. Bez elektřiny zůstalo 900 odběrných míst.

Elektrické přímotopy nahradili peletami

Aš - Dřevěnými peletami se začalo topit v dalších domech v Horních Pasekách u Aše. Dosud tam v některých budovách topili lidé pomocí tepelného oleje anebo elektrickými přímotopy. Jedná se tak o další krok v postupné modernizaci bytového fondu v Horních Pasekách. Navíc tak mohou lidé i ušetřit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení