VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak platit v nemocnici?

Karlovarský kraj - V Karlových Varech zvolili přímé platby proti dokladům, automaty mít nebudou

3.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Handrejch

Jak a komu platit za lékařské ošetření v Karlovarské krajské nemocnici? „Platby budou pacienti hradit přímo u lékaře v ordinaci. Žádné bankomaty nebo automaty nezavádíme. Peníze uhradí klient přímo proti dokladu,“ uvedla Zdeňka Marková, mluvčí nemocnice v Karlových Varech.
Za návštěvu, při které lékař provedl klinické vyšetření, tak pacient zaplatí třicet korun. „Poplatek se neplatí v případě, že pacient je vyšetřen v ambulanci nebo jiném odborném pracovišti a následně je přijat k hospitalizaci,“ vysvětlila Marková.

Za výdej každého druhu léčebného přípravku, který je hrazen plně nebo částečně z veřejného zdravotního pojištění, zaplatí nemocný také třicet korun. „Jsou–li na receptu předepsány dva druhy léků, platí se za tento recept poplatek šedesát korun bez ohledu na počet balení. Platba se neplatí tehdy, jestliže je výdej léku vázán na lékařský předpis, ale pacient jej plně hradí sám,“ vysvětlila Marková.

Za každý den ústavní lůžkové péče zaplatí klient nemocnice šedesát korun. To znamená, že tyto peníze zaplatí rodič za pobyt u dětí do šesti let věku, za lůžko za novorozence a za inkubátor. „Poplatek se neplatí za den nebo dny, kdy je pacient v propustce. Den přijetí a den propuštění se počítají dohromady, tedy jako jeden den,“ doplnila mluvčí karlovarské nemocnice.

pacient musí poplatky zaplatit nejdéle do osmi kalendářních dnů po propuštění z hospitalizace, pokud byl pobyt kratší než třicet dnů. „A vždy k poslednímu dni kalendářního měsíce v případě, že je hospitalizace delší než třicet dnů,“ upozornila Marková.

Za pohotovostní službu si každý občan zaplatí od nového roku devadesát korun. To se týká pohotovosti pro dospělé, děti i zubní. „Za ústavní pohotovostní službu, tedy vyšetření v sobotu, neděli a ve svátek a v pracovních dnech od 17 do 7 hodin, se hradí poplatek pouze v případě, že nenásleduje hospitalizace. Na pohotovosti musí pacient platit ihned,“ dodala Zdeňka Marková.

Poplatky pacient nehradí v případě, jde–li o pojištěnce, který se prokáže rozhodnutím, oznámením nebo potvrzením vydaným orgánem pomoci v hmotné nouzi o dávce, která je poskytována podle zvláštního právního předpisu. Potvrzení ovšem nesmí být starší než třicet dnů. Poplatky v nemocnici se nehradí ani za hemodialýzu nebo za vyšetření lékařem transfuzní služby při odběru krve, plazmy nebo kostní dřeně. Další vyjmenované diagnózy osvobozené od poplatků stanoví novela zákona.

3.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto dopadla sanitka po řádění mladíka.

Další napadení záchranářů

Ilustrační foto.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Cheb - Žádosti o přenosnou volební urnu, dotazy členů volebních komisí i různé problémy musí během voleb vyřešit volební dispečink.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení