Pro kterou ze tří verzí zpracované strategie zdravotnictví v Karlovarském kraji se zastupitelé rozhodnou, to je zatím předmětem obsáhlých diskuzí a jednání. Dvousetstránkový dokument, na němž nezávislí odborníci pracovali sedm měsíců, mají nyní na stole krajští radní a koncem června jej projedná výbor pro zdravotní a sociální věci.

Rozhodnutí nebude jednoduché. Hloubková analýza nastínila tři varianty: Sloučení nemocnic v Karlových Varech a Sokolově do jedné nové budovy s důrazem na zachování a modernizaci nemocnice v Chebu nebo dát přednost specializované a efektivní péči v karlovarské nemocnici s tím, že nemocnice v Chebu zůstane. Tato varianta počítá s tím, že v sokolovské nemocnici by zůstaly zachovány základní lékařské obory a byla by zde umístěna následná péče včetně geriatrie a psychiatrie. Třetí verze ponechává stav ve zdravotnictví ve stejné podobě, jak se vyvíjí dnes, to znamená tři nemocnice sloučené do jedné akciové společnosti.


Žádná z verzí nepočítá s tím, že by se rušila jedna z krajských nemocnic.
Berenika Podzemská, krajská radní

„Tým odborníků dává přednost první variantě, kterou vyhodnotil jako optimální. Druhá verze je uskutečnitelná, ovšem s riziky a třetí je podle expertů proveditelná s ekonomickými komplikacemi,“ shrnula strategický dokument krajská radní pro zdravotnictví Berenika Podzemská (Hnutí Doktoři). Hejtman Josef Novotný (ČSSD) zdůraznil, že o žádné z verzí není v současné době rozhodnuto. „Obsáhlý dokument je třeba prostudovat a rozhodne až krajské zastupitelstvo. My musíme řešit dvě věci. Současný stav nemocnic, ale také budoucnost zdravotnictví v kraji. Proto bychom byli rádi, kdyby se na jedné z variant strategického dokumentu dohodla většina zastupitelů,“ uvedl hejtman.

Karlovarská krajská nemocnice stáhla současný dluh z předloňských 120 milionů na pětačtyřicet. Tento výsledek považuje generální ředitel Jiří Fojtík za velmi pozitivní. „Jde o zásadní obrat v hospodaření nemocnice,“ uvedl. Cílem kraje je ovšem to, aby nemocnice byly v budoucnu soběstačné a samofinancovatelné. „Otázkou stále zůstává, jak to udělat. „Expertní tým nám vydefinoval jak, a za co chceme jít dál v krajském zdravotnictví. Rozhodnout se musíme, ale politika a ideologie by měly jít v tomto případě stranou. Především nám jde o zájem pacienta,“ dodal radní Jaroslav Bradáč (ČSSD).