Už ve čtvrtek odlétá na olympijské hry do Číny Lenka Marušková Hyková. Mladá sportovkyně z Karlovarského kraje zde bude soutěžit ve střelbě ze sportovní pistole. Na olympiádě před čtyřmi lety překvapivě vystřílela pro Českou republiku stříbrnou medaili. Do Číny odlétá Lenka bez manžela Davida. Ten zůstává doma v Aši. „Já budu dělat zázemí na dálku. Manželka je v dobré kondici a do Pekingu odjíždí s určitou pokorou a respektem před závody. Pochopitelně se chce umístit co nejlépe,“ uvedl David Maruška. První závod Lenka absolvuje 10. srpna, druhý 13. srpna. „V kraji má hodně fanoušků. Palce jí u televize budu držet i já,“ dodal Lenčin muž. Lenka Marušková Hyková je členkou sportovního oddílu Dukla Plzeň.

Na olympijské hry do Číny se nechystá nikdo z krajských politiků, přestože kraj uzavřel v loňském roce dohodu o spolupráci a přátelské výměně s Changpingem, správním obvodem Pekingu. „Pro Karlovarský kraj je Changping velmi zajímavým partnerem i vzhledem k blížícím se olympijským hrám. V době jejich konání by se Čína měla ještě více otevřít světu,“ stojí v prohlášení kraje.

Hejtman Josef Pavel však přesto do Číny neodlétá.
„Partnerství sice se správní částí Pekingu máme, a já jsem několikrát obdržel osobní pozvánku k účasti na olympijských hrách, ale musel jsem ji kvůli pracovním povinnostem odříct,“ říká hejtman Pavel.

Jak sdělil, je lídrem ODS do krajských voleb a tomuto cíli podřídil i program během léta. „Bohužel, příprava na volební kampaň mi zabírá příliš mnoho času na to, abych mohl do Číny odletět,“ doplňuje hejtman Pavel.

Naopak olympijské hry lákají starostu Nové Role Václava Heřmana. „Odlétám 9. srpna a vracím se o deset dní později. Olympijské hry mě velmi zajímají. Čína je velmi zajímavá země a tato událost je pro ni významná,“ konstatoval starosta.
Tuto sportovní událost roku si však nechají ujít významní karlovarští podnikatelé. Do Pekingu tak na olympiádu nezamíří například Karel Holoubek. „Jezdím tam obchodně, ale na olympiádu se nechystám,“ uvedl podnikatel.